Bilgi

Beton Çeşitleri Nelerdir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Beton Çeşitleri Nelerdir Hangi Alanlarda Kullanılır

Beton malzemesi, geçmişten günümüze kadar en önemli inşaat malzemeleri arasında yer almaktadır. Kullanım alanı oldukça fazla olan beton çeşitleri, inşaat alanlarının vazgeçilmezidir. Kullanım alanı farklılık gösteren beton çeşitlerinin türleri de farklılık göstermektedir.

Beton çeşitleri birim ağırlıklarına, Basınç Dayanımlarına, Üretildikleri Yere ve Uygulandıkları Yere Göre değişiklik göstermektedir.

Birim ağırlıklarına göre betonlar Hafif Beton, Normal Beton ve Ağır Beton olarak farklıdır. Basınç Dayanımlarına göre ise Normal dayanımlı beton ve Yüksek dayanımlı betondur. Beton çeşitleri üretildiği yere göre ele alındığında ise Şantiye betonu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Uygulandıkları yere göre Püskürtme beton, Lifli beton, Ferrocement beton, vakumlu beton, endüstriyel zemin beton, renkli ve dekoratif beton ve Grobetondur.

Bütün bunların yanı sıra özel beton çeşitleri de bulunmaktadır. Hafif betonlar, Sülfat etkisine dayanıklı beton ve Donmaya karşı dayanıklı beton çeşitleri özel betonlardır. Yol betonu, Su geçirimsiz beton ve su altı betonları da sıklıkla kullanılan özel betonlardır. Ayrıca Zemin şapları, Renkli betonlar ve Akıcı dolgu betonları da bu gruba aittir. Son olarak Lifli betonlar, Perlitli betonlar, Kendiliğinden yerleşen ve sıkışan betonlarda özel beton çeşitleridir

Bütün bu beton çeşitleri inşaatla ilgili bütün alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Brüt beton çeşitleri, estetik amaçlı ya da üstüne yapılacak kaplama imalatları için talep edilmektedir. Bunun yanı sıra brüt, pürüzsüz yüzey elde etmek için de kullanılmaktadır.

Yüksek Mukavemetli beton çeşitleri ise genel olarak baraj, köprü, tünel, gökdelen gibi mega projeler için uygun içeriğe sahiptir.

Ağır Beton çeşitleri genel olarak zararlı ışınlara karşı bir engel oluşturmak için kullanılmaktadır. Ağır beton çeşitlerinin Kullanım alanları arasında nükleer reaktörler yani atom santralleri, hastanelerin ışın tedavisi yapılan bölümleri yer almaktadır.

Baskı betonu diğer bir ifade ile pressbetonunun kullanıldığı alanlar Yollar, Alışveriş ve iş merkezleri, Çevre düzenlemeleri, Kent meydanları, Parklar, Turistik tesisler, Marina ve rıhtımlardır. Ancak Restorasyon alanları, Otopark, Benzin istasyonu, İç mekanlar ve Bahçe düzenlemeleri gibi yerlerde de baskı beton çeşidi kullanılmaktadır.

Kayganlık olabilecek muhtemel zeminlerde ise Wash beton çeşidini güvenle kullanılmaktadır. Wash beton çeşidi Meyilli ve engebeli alanlarda, Garaj girişleri ve çıkışlarında kullanım yapılmaktadır. Bu alanların yanı sıra Yaya kaldırımlarında, Yürüyüş alanlarında, Okul bahçesi, park ve bahçesinde, İnsanların fazla şekilde kullandıkları iç ve dış bütün mekanlarda Wash beton çeşidi kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.