Bilgi

Beton İçinde Ne Var?

Beton İçinde Ne Var

Sürekli olarak gelişim gösteren inşaat sektörü için beton vazgeçilmez yapı malzemesidir. İnşaatlarda sıklıkla kullanılan malzemeler arasında olan betonlara katkı maddeleri ilave edilerek özellikleri iyileştirilmektedir.

Beton, birbirinden farklı maddenin farklı oranlarda homojen şekilde karıştırılması ile üretilmektedir. Beton içinde ne var sorusu için kısacası beton içerisinde bileşenleri sizler için sıralıyoruz. Betonun bileşenleri;

Çimento

Su

Kum, çakıl ya da kırma taş tarzı Agregalar

Akışkanlaştırıcı, priz geciktirici, geçirimsizlik sağlayıcı ve antifriz, gibi kimyasal katkılar

Taş unu, tras, yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve silis dumanı gibi mineral katkılar

Beton il etapta plastik kıvamında olup, istenilen şekil kolaylıkla verilebilmektedir. Ayrıca beton, zamanla katılaşarak sertleşip mukavemet kazanan, en sık kullanılan yapı malzemesidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kimyasal katkı maddeleri ve mineral katkı maddeleri, betonların performansını talep edilen yönde iyileştiren çağdaş teknoloji unsurlardan bazılarıdır. Çimento ile suyun karışımından meydana gelen çimento hamuru zaman içerisinde katılaşıp sert duruma gelerek agrega tanelerini birbirine bağlar ve yapıştırır. Kum, çakıl ve kırma taş gibi agreranın bağlanarak yapışması, betonun mukavemet kazanmasını sağlamaktadır.

Bu gibi nedenlerden dolayı betonun mukavemeti hem çimento hamurunun mukavemetine hem de Agrega tanelerinin mukavemetine bağlıdır. Betonun mukavemeti aderansa da bağlıdır. Aderans, agrega tanecikleri ile çimento hamuru arasındaki yapışma gücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.