Bilgi

Beton Neden Yüksekten Dökülmez?

Beton Neden Yüksekten Dökülmez

Beton yerleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de betonun dökülme yüksekliğidir. Döküm yapılacak olan beton kalıba maksimum bir buçuk metre yükseklikten döküm yapılmalıdır.

Fazla yüksekten sert şekilde döküm yapılacak olan taze beton sert kalıba ya da donatıya çarpabilir. Bu çarpma sonrasında harç agregadan ayrışabilir. Sonuç olarak betonda segregasyon oluşur. Bu gibi sonuçlarla karşı karşıya gelmemek için beton serbest olarak dökülmesi gereken yükseklikten dökülmelidir. Bu yükseklik ise en fazla 1,5 metredir.

Betonlar yüksekten dökülmemeli, mümkün olduğunca yatay tabakalar şeklinde döküm yapılmalıdır. Yatay olarak dökülen beton da tabaka kalınlıkları her noktada eşit ve homojen şekilde uygulanmalıdır. Betonların dökülmününde ayrıştırmama ve homojenliğin muhafaza edilmesi ilk amaç olmalıdır.

Kısacası beton kalıba yüksekten döküm yapılmamalıdır. Yüksekten döküm yapılan betonlarda ayrışmaya ve kalıbın patlaması gibi olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Bu nedenle betonlarda döküm yatay tabakalar halinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kolon ve perde tarzı düşey elemanlar minimum 3 kerede doldurulmalıdır.

Doğru beton dökümü için, beton yerleşeceğe yere en yakın alanda dökülmelidir. Yaşanabilecek bütün olumsuzlukları engellemek için dökümü yapılan beton sıkıştırılmalıdır. Sıkıştırma esnasında vibratör kesinlikle kullanılmalıdır. Çünkü yeni deprem Yönetmeliği’nde de vibratör kullanımı zorunludur.

Beton dökümünde bütün bunların yanı sıra, beton dökümünden önce sağlanması gereken tüm güvenlik tedbirlerinde tamamen alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.