Uncategorized

Beton Yüzeyleri Nasıl Düzeltilir?

Beton Yüzeyleri Nasıl Düzeltilir

Yeni döküm yapılmış ve sıkıştırılmış betonların prizi alınmalıdır. Ancak priz alınmaya başlamadan evvel beton yüzeyi düzeltilmelidir. Düzeltme işlemi için en fazla bir saat içerisinde uygulamaya başlanması gerekmektedir.

Küçük m2 ye sahip alanlar da beton yüzeyleri düzeltmek için farklı aletler kullanılabilmektedir. Düzeltme işlemi esnasında ahşap ya da çelik el mastarı yahut mala kullanabilirsiniz. Ancak büyük alanların beton yüzey düzgünlüğünü yapmak için titreşimli mastarlar sıkça tercih edilmektedir. İhtiyaç duyulan noktalarda perdahlama işlemi yapılabilmektedir.

Mastarlama uygulamasında mühim olan beton yüzeyindeki su, çimento karışımının düzgünlüğünü sağlayabilmektedir. Beton yüzeylerinin el mastarı ile mastarlanabilmesi için minimum iki kişi gereklidir. Mastarlama uygulaması beton dökümü yönünde gerçekleştirilmelidir. Genel olarak beton alanının kısa kenar yönünde yapılmalıdır.

*  Beton dökümü sonrasında ilk düzeltme uygulaması yapılır. Bunun için kalıp yerleşmiş ve sıkıştırılmış betonun üstünde olabilecek çıkıntılı ya da çukur bölümlerin yok edilmesi gerekir. Ayrıca beton yüzeyinin aynı seviyede olabilmesi için de düzeltme uygulaması yapılmaktadır. Yapılacak bu uygulama için düzgün yüzeyli mastarlar tercih etmeniz gerekmektedir.

*  Bitiş düzeltme birinci düzeltme uygulamasının bitiminde aynı seviyeye getirilmiş olan beton yüzeyinin tamamen düzgün bir hale dönüştürmek için uygulanmaktadır.

*  Son düzeltme için yüzdürme metodu işlemi, tirfil ismi ile bilinen aletle yapılmaktadır. Beton yüzeyine hafif şekilde bastırarak, beton yüzeyi üstünde yüzdürülerek, beton yüzeyindeki sorunlu bölümler ve ince çatlakların yok edilmesi sağlanmaktadır.

*  Yüzdürme metodu ile yüzey düzgünleştirmesi uygulaması yapılabilmektedir. Bu uygulamada beton ile temas eden ve dönen bir disk yer alan, motorlu cihazlarda kullanılmaktadır. Fakat, çok düzgün ve pürüzsüz bir yüzeye ulaşabilmek için çelik mala ile düzeltmeye ihtiyaç duyulur.

Betonlarda son düzeltme uygulamasının başlatılabileceği zamanın tespiti doğru şekilde yapılabilmektedir. Bunun için beton yüzeyinde su kesinlikle bulunmamalıdır. Ayrıca beton yüzeyi parlaklığını hiçbir şekilde yitirmemiş olmalıdır. Beton yüzeyi, bir insan ağırlığını taşıyabilecek kadar katı duruma gelmiş olmalıdır.

Beton yüzeylerin düzeltilmesi için mastarlama, perdahlama ve süpürme diğer ifade ile sıyırma işlemleri uygulanabilmektedir. Kısacası beton yüzeyleri düzeltmek için birbirinden farklı teknikler ve yöntemler uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir