Bilgi

Beyaz Çimento Neden Çatlar?

Beyaz Çimento Neden Çatlar

Beyaz çimento çeşidi çok estetik bir görünüme sahiptir. Güçlü ve dayanıklı yapıda olması beyaz çimentoya olan talebi artırmaktadır. Estetik görünüme sahip olmasından ötürü dekoratif uygulamalar da beyaz çimento kullanılmaktadır. Onarım ve restorasyon tarzı uygulamalarda da genel olarak beyaz çimento tercih edilmektedir.

Beyaz çimento çeşidinin üretiminde kullanılan hammaddelerin saflığı ve üretim süreci çimentoya beyaz renk kazandırmaktadır. Gri çimentoya benzeyen fakat üretiminde kullanılan hammaddelerin saflığından dolayı beyaz renge sahip olan çimento çeşidi, birbirinden farklı pek çok alanda kullanım için uygun özelliktedir.

Yapısında yer alan yüksek C3S ve C3A bileşikleri beyaz çimentoya maksimum dayanım performansı sağlamaktadır. Erken yaş dayanımı diğer çimentolara kıyasla yüksektir ve hızlı imalat olanağı sağlamaktadır. Fakat beyaz çimento kullanılan alanlarda çok sık olmasa da çatlamalar gözlemlenmektedir. Üretim esnasında kullanılan hammaddelerin oranları ve çevre koşulları beyaz çimento da çatlamaların olmasına neden olmaktadır.

İçeriğinde bulunan düşük alkali oranından dolayı düşük alkali çimento grubundadır. Alkali-agrega reaksiyonu riskini minimuma indirger ve bu durum uzun süreli dayanıklılık sağlar. İnce öğütülmesi ise prekast ürünlerde az geçirimlilik ve az su emme gibi istenen özellikleri sağlar. Beyaz çimentoların az oranda su emmesi çatlak gibi olumsuz durumların nadir yaşanmasına neden olur.

Beyaz çimento kullanılarak yapılan brüt beton uygulamalarında çatlakların oluşmaması için birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Boşluksuz ve pürüzsüz bir yüzey için, betonun hazırlanması ve yerleştirilmesi çok doğru yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Beyaz çimento kullanılarak hazırlanan betonlar da zamana bağlı çökme kaybı kontrol edilmelidir. Beton dökümü esnasında pompa yerine bantlı bir mikser, vinç ya da kova kullanılmalıdır. Çatlakları engellemek için taze betonun vibrasyonu çok doğru şekilde yapılmalıdır.

Beyaz betonun kürlenmesine de çok özen gösterilmelidir. Ayrıca beton ıslak çuval yahut bez gibi malzemelerle sarılmalıdır. Beyaz beton karışımları hazırlanırken, eklenecek beton ve harç gibi katkı malzemelerinin şeffaf renkte olmasına da dikkat edilmelidir.

Beyaz çimentonun üretimi ve kullanımı yapılırken belirtilen hususlara dikkat edilmesi, çatlakların oluşmasını engeller. Çünkü beton ve hazır beton uygulamalarının olmazsa olmazı olan en dayanıklı yapı malzemesi beyaz çimentodur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.