Uncategorized

Boru Bükme Teknikleri Nelerdir?

Boru Bükme Teknikleri Nelerdir

Boru bükme ile alakalı birbirinden farklı teknikler bulunmaktadır. Boru bükme hakkında doğru bilgi sahibi olabilmeniz için yazımızı okuyabilirsiniz. Boru bükme ile ilgili bireylerin, boru bükme hakkında ne yapacakları ya da uyumlu büküm teknikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Boru Bükme Nedir?

Boru büküm yapılmak istenen uygun açı ile ve yarıçaplarda bükümü yapabilmek için düz bir boruyu tekrardan şekillendirilmesi uygulamasıdır. Boru bükme esnasında alet ve makina modellerinin kullanımına ek olarak, değişiklik gösteren büküm yöntemleri de bulunmaktadır.

Boru ile gerçekleştirilen şekilli bileşenlerin ve ürünlerin, değişik şekilde uygulamalara yönelik özel boru ve boru hatlarının üretiminde aşağıda belirteceğimiz Boru bükme yöntemleri kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte günümüzde boru bükme teknikleri de çok fazla değişmektedir. Mükemmel boru bükümler yapabileceğiniz yöntemler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, uygulama esnasında pek çok avantaj sağlamaktadır.

Boru Bükme Nasıl Yapılır?

Üretim sektörü içerisinde özellikle boru bükmenin önemi her geçen gün yükselişe geçmektedir. Son dönemlerde kaynak yardımıyla birleştirip taşlama yapmak, çok zaman sürmekte ve zor bir işçilik gerektirmektedir. Önceki zaman dilimlerinde kullanılan yöntem, bir alternatif olarak uygulanmaktaydı. Ancak günümüz koşullarına çok da uygun ve kullanışlı değildir. Boru bükme yöntemleri yuvarlak boru çeşitleri için kullanılmaktadır. Ancak yuvarlak boruların yanı sıra teller ve içi dolu çubuklar içinde boru bükme yöntemleri kullanarak büküm yapılmaktadır. Oval, kare ve dikdörtgen profillerde de boru bükümü yapmak için uygun teknikleri kullanabilirsiniz.

Aşağıda belirtiş olduğumuz teknikler sıklıkla kullanılan bükme yöntemleri arasında yer almaktadır. Uygun tekniklerin kullanımı anında bükmeyi gerçekleştirmek, yapıyı ya da şekli değiştirmek için büküm anında yahut öncesinde boru ısıtma işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

Boru büküm yöntemlerinin uygulanabilmesi için her büküm operasyonunda ayrı ve farklı bir dizi sistem kullanılmalıdır. Her bir yarıçap için değişik bükme kalıbı kullanılmalıdır. Bükme uygulanacak Borunun çapına ve borunun niteliklerine uyumlu bükme tekniğini seçebilirsiniz.

Boru Bükme Teknikleri

Boruların bükümü için uygulanan teknikler;

*  İterek bükme Tekniği

*  Üç Toplu Bükme Tekniği

*  Malafalı Bükme Tekniği dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir