Bilgi

Boru Bükme Tezgahı Nedir?

Boru Bükme Tezgahı Nedir

Borulara yeniden şekil verme amacıyla kullanılan makinelere verilen isimdir. Boru kıvırma makinaları sayesinde boru bükme işlemi gerçekleştirilmektedir. Boruların özellik ve tiplerine göre hammaddelerin niteliği doğrultusunda farklı tiplerde boru bükme tezgahları yapılmaktadır. Boru bükme uygulamalarında sektör ve ürüne odaklı olacak şekilde kıvırma ve bükme işlemleri yapılarak özel borular meydana getirilmektedir. Birçok farklı sektörde boru bükme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Endüstriyel sanayi, tesisat, gemicilik, mobilya ve otomotiv gibi sektörler boru bükme işlemine ihtiyaç duyan gruplardır. Titanyum, demir, alüminyum, galvaniz ve benzeri maddelerden üretilen boruların istenilen hassasiyette bükme uygulaması için farklı özelliklere sahip boru bükme makinaları yapılmaktadır. Gelişen teknolojiler ile boru büküm makinalarının kullanımı pek çok sektöre büyük katkılar sağlamaktadır.

Boru Bükme Makine Tipleri Nelerdir?

Boru bükme tezgahları genellikle 4 tipte bulunmaktadırlar. Her boru bükme makinası farklı özelliklere sahiptir. Borunun özelliklerine uygun olacak şekilde yöntem seçimi yapılmaktadır.

CNC Boru Bükme Makinası: Bükme uygulaması sırasında çatlama, kırılma ve ovalleşme gibi sorunların meydana gelmemesi için CNC boru bükme makinaları kullanılmaktadır.

Çift Kafa Boru Bükme Makinası: Son teknoloji olan çift kafa boru bükme makinaları ile eş zamanlı olacak şekilde iki büküm işlemi gerçekleştirilmektedir. Bir uygulamada iki boru bükümü yapması sayesinde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Yarı Otomatik Nc Boru Bükme Makinası: Manuel uygulamalar sırasında karşılaşılan sorunlara engel olabilmek için yarı otomatik boru bükme makinaları kullanılmaktadır.

Semi CNC Boru Bükme Makinası: Sorunsuz, hatasız ve üst seviyede verim sunan bir boru bükme uygulaması için gereken tüm nitelikler CNC makinalarında mevcut bulunmaktadır.

Boru Bükme Makinaları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Boru bükme tezgahları endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda birden fazla alanda kullanılabilmektedir. Boru bükme yöntemleri basit tesisat işlerinden ağır sanayi işlerine kadar her alanda uygulanabilmektedir. Genellikle kullanıldığı alanlar ise şu şekildedir: Her sektöre uygun olacak şekilde farklı boru büküm uygulamaları yapılabilmektedir. Boru bükme makinalarının uygun olacak şekilde kullanılmaları büyük önem taşımaktadır. Eğer uygulama sırasında yanlış yöntem kullanılırsa boruya istenilen şekil verilememekte, iç ve dış kısımlarda oluşan çatlaklar borunun verimsiz bir hale gelmesine sebep olmaktadır.

Boru Bükme Makinaları Nelerdir?

Boru bükme uygulamalarında tercih edilen yöntemler birbirlerinden farklı özellikleri bulundurmaktadırlar. Her yöntemde kullanılan makinaların maksimum boru bükme sınırına sahiptirler. Bu boru bükme sınırı yönteme göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı makinalarda 3D simülasyon özelliği mevcut olmaktadır. Bu özellik sayesinde borunun niteliğine uygun olan boru bükme makinası kullanılacaktır. Boru bükme makinalarının geliştirilmiş olan versiyonlarında akıllı ara yüz özellikleri bulunmaktadır. Bu gelişmiş özellikler ile yapılacak olan işlemlerden alınacak verim artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.