Bilgi

Çimentoya Neden Alçı Taşı İlave Edilir?

Çimentoya Neden Alçı Taşı İlave Edilir

Çimento üretimi esnasında birtakım işlemler uygulanmaktadır. Çimentoların esas ham maddeleri arasında kalker ve kil yer almaktadır. Çimento üretimi esnasında uygun oranda kireç CaO, silis SiO2 ve alümin Al2O3 gibi hammaddeler kullanılmaktadır. Bunu yanı sıra demir oksit Fe2O3 içeren hammaddeler de diğerleri gibi belirli miktarlarda karıştırılmaktadır.

Farin adı ile bilinen öğütülmüş hammadde karışımı, eğimli döner fırında ortalama 1400 ile 1500 oC sıcaklığa ulaşana kadar pişirilir. Döner fırının alt çıkış bölümüne doğru hammadde tanelerinin yarı ergimiş durumlarının birbirlerine yapışmaları sonrasında klinker ismi verilmiş olan granüle küresel tanecikler oluşmaktadır. Daha sonra klinker soğutulmaktadır. Soğutulma yapıldıktan sonra düşük oranda alçı taşı ile öğütülür.

Çimentoya alçıtaşı eklenmektedir. Klinker öğütülürken çimentonun %3 ile %5’i kadar alçıtaşı ilave edilir. Alçıtaşı eklenmesindeki amaç ise çimentonun priz zamanını ayarlamaktır. Klinker ve alçı taşının beraber öğütülmektedir. Bu beraberlik sonrasında Portland Çimentosu üretilmektedir. Öğütme yapılırken klinker ve alçı taşına ilaveler yapılmaktadır. Standart koşullarda uygun görülen miktarlarda mineral katkılar tras, cüruf, uçucu kül ve kalker tozu eklenmektedir. Yapılan eklentiler sonrasında birbirinden farklı katkılı çimentolar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.