Bilgi

Demir Bükme Makinası Nasıl Kullanılır?

demir bukme

Demir bükme makinası ve çeşitlerinin ana görevi demire şekil vermek veya talep edilen forma dönüştürmektir. Demir Bükme makinası modellerinin kullanım yapıldığı alanlara göre pek çok değişik çalışma prensibi bulunmaktadır. Demir bükme makineleri genellikle ve sıkça inşaat sektöründe tercih edilmektedir. Demir bükme makinaları inşaat sektöründe genellikle insan gücü kullanılarak çalışmaktadır.

Demir bükme makinasının orta bölümünde bulunan kanala açıları ayarlama yapılan demir bırakılır. Demir bükme makinası kolundan tutularak çevrilmeye başlanır. Çevirme anında demir talep edilen, gereken açı kadar bükülür. Bu gibi kullanım yöntemlerinde bir bir bükülen demirler bazı ilave aksesuarlara sahip makinalar sayesinde daha fazla sayılarda bükülme yapılmaktadır. Levha olarak demir bükme özelliği taşıyan demir bükme cihazlarında ise demir levha kanala konularak otomatik bir biçimde talep edilen açı kadar bükülür.

Demir bükme makinaları standart çalışma prensipleri olan cihazlardır. Açılı olarak bükme yapılacak demirler için ihtiyaç duyulan ayarlamalar yapılır. Demir bükme makinası yuvasına demir yerleşimi yapılır. Uygulama yapılan kuvvet neticesinde demire istenen şekil verilir. Uygulanan bu yöntem genellikle inşaat işi yapan bireyler tarafından yapılmaktadır.

Bir başka demir bükme yöntemi ise levha şeklinde bulunan demirlerin bükülmesidir. Yapılacak bu uygulamada kullanılacak demir kesme makinası giyotin ismi verilen bıçaklara sahiptir. Bükme uygulanacak levha açıları hesaplanarak demir bükme makinasına yerleştirilir. Bükülecek Levha düz bir biçimde yerleştirildikten sonra press uygulanır. Böylelikle demir levha istenilen açıda ya da formda bükülür. Demir bükme makinası kullanımı genellikle böyledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.