Bilgi

Demir Kesmek İçin Ne Kullanılır?

Demir Kesmek İçin Ne Kullanılır

Demirler sert bir yapıya sahip olsalar da farklı yöntem ve teknikler ile kesilebilmektedirler. Demirlerde kesim işlemi yapmak için proseslerin ne olduğunu ve kesim için en uygun yöntemin ne olduğunu belirlemek gerekmektedir. Demirlerin kesiminde kullanılacak birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

Termal Kesme Uygulamaları

Demir kesmede kullanılacak farklı termal kesme uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde demirde belirli bir bölge ısıtılarak sıvı hale getirilir. Termal yöntemler ile eritilen demir, katı demirin kalan kısmından üflenerek kesik meydana getirilir. Demirin çabuk bir şekilde kesilebilmesi sebebi ile bazı işlemlerde termal kesim yöntemi tercih edilmektedir.

Alev kesme uygulaması, termal kesme işlemlerine bir örnek olmaktadır. Örnek verecek olursak, transmisyon milli oksi-yakıt alev kesimi işlemi, demiri eriten bir alevi meydana getirmek için aselitan ve oksijen ya da propilen gibi bir yakıt eşleştirmesini kullanmaktadır. Oksi-yakıt karışımının akışı aynı zamanda eriyen demiri üflemek ve kesimi ortaya çıkarmak amacı ile kullanılır.

Plazma ile kesim uygulaması alevle kesme işlemine benzerlik göstermektedir. Ancak oksi-yakıt gazı karışımı yerine ısı kaynağı olarak elektriksel bir ark tercih edilmektedir.

Lazer ile kesme uygulaması aynı zamanda termal bir kesme yöntemidir. Demiri eritebilmek amacı ile lazer enerjisi kullanılmaktadır. Lazer rezonatöründe monokromatik ve uyumlu bir ışık ışını meydana getirilir. Daha sonra mercekten demire odaklanır. Bu şekilde demirin hedef alınan kısımlarının ısınmasına ve erimesine sebep olarak bir kesim meydana getirilir.

Mekanik Kesme Uygulamaları

Mekanik kesme uygulamasında demirin kesilmesi için termal kesme materyalleri yerine fizikler araçlar kullanılmaktadır. Mekanik kesme uygulamalarında kullanılan birkaç yöntem bulunmaktadır. Kesim kalitesi ve çabukluk, kullanılan mekanik kesme uygulamasına bağlı olarak yüksek oranda değişmektedir.

Üretim testere kesimi, dikey ya da yatay konumda bir şerit testere yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Üretim testere kesimi, çok çeşitli demir şekillerini ve kesimlerini kullanabildiği için diğer yöntemlere kıyasla uygulaması daha ağırdır. Ancak çok daha sağlam olan bir kesim uygulamasıdır. Tipik olarak, sürtünmeden ortaya çıkan ısının demiri kesen testere bıçağından uzaklaştırılması amacı ile bir soğutucu kullanılmaktadır.

Kesme, büyük bir güçle aşağı bastırılmış keskin bir kenar kullanılarak demiri kesen mekanik bir kesme uygulamasıdır. Demir yüzeyinde bıçaklar yardımı ile deformasyon meydana getirilir. Kesme, demiri deformasyon oluşmuş bir kenarda bırakabilmesine rağmen, kalite seviyesi yüksek kesimler ortaya çıkarabilmektedir. Makaslama genel olarak sac kesimlerinde kullanılmaktadır.

Gönye kesme, sıkça tercih edilen bir mekanik kesme uygulamasıdır. Gönye testereleri, genel olarak karbürlerden yapılan, dairesel bir metal testere bıçağı ile kesilmektedir. Bıçak, kesilerek döndürülür ve demirin içerisine doğru indirilir. Gönye testerenin eşsiz bir niteliği, demir materyali çok farklı açılardan kesebilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.