Bilgi

Depo İstifleme Araçları Nelerdir?

Depo İstifleme Araçları Nelerdir

Son zamanlarda depolar şirketler için stratejik bir iş bölümü haline gelmiştir. Depolarda yapılan uygulamaların süresi ve verimliliği şirketlerin rekabet gücüne önemli bir oranda etki etmektedir. Bu nedenle depo uygulamalarından en çok maliyet ve zaman gerektiren sipariş toplama işlemi ve öteki ürün yükleme, boşaltma, yerleştirme gibi uygulamaların verimli bir biçimde ve en kısa zamanda gerçekleştirilmesi için depo taşıma ve istifleme araçlarına gerek duyulmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde pek çok çeşit depolama ihtiyacını karşılayacak niteliklerde taşıma ve istifleme makinaları geliştirilmiştir. Bu yazımızda okurlarımız için farklı çeşitlerdeki depo istifleme araçları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Transpaletler

Transpaletler, alçak mekanlardaki malzemelerin kaldırılması, yükleme ve boşaltma uygulamalarının yapılabilmesi için kullanılan depo istifleme aracıdır. Depo istifleme araçları arasında düşük bir maliyete sahiptir. Transpaletlerin iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Manuel ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yüksek İrtifa İstifleme Araçları (Reach Truck)

Reach Truck depo istifleme araçları, yüksek ve dar alanlardaki malzemelerin yükleme, taşıma ve boşaltma uygulamalarında kullanılan araçlardır. Genel olarak elektrik ile çalışmaktadırlar. Yüksek irtifa istifleme araçlarındaki palet taşıma çatallarının ileri ve geri hareket etme özelliği mevcuttur. Bu araçlar yüksek seviyede yer alan malzemelerde yapılacak işlemlerde otomatik yükseklik seçimi ve kamera sistemi gibi özellikler sayesinde şirketler için kolaylık sağlamaktadır. Bu istifleme araçları dar raf sistemlerinde malzeme yerleştirme kapasitesini en üst seviyeye getirme ve işlem hacminde artış sağlama amacıyla tasarlanmıştır.

Forkliftler

Depo içerisinde yer alan malzemelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması, hareket ettirilmesi, çeşitli yüksekliklere kaldırılması ve yerleştirilmesi gibi uygulamaların gerçekleştirilmesinde forkliftler kullanılmaktadır. Bu araçların taşıma kapasiteleri 1 ton ve 50 ton arasında değişiklik göstermektedir. Forkliftler genel olarak geniş manevra alanlarına gereksinim duymaktadırlar. Ancak depo içerisindeki kısıtlı manevra bölgelerinde çalıştırılmak için üç tekerleğe sahip forkliftler geliştirilmiştir. Bu istifleme araçlarının sınırlayıcı bir başka niteliği ise rampa çıkabilme yeteneğinin sınırlı olmasıdır. Farklı özelliklerin mevcut olduğu ilave donanımlar kullanılarak forkliftler kullanılabilmektedir.

Sipariş Toplama Araçları (Order Picker)

Dar koridor istifleri ile sipariş toplama araçlarının teknik donanımları aynıdır. Order Picker, dar koridor istifleme araçlarına ilave olarak dikey ya da yatay malzeme toplama uygulamalarını gerçekleştirirken operatörün yükselmesine de olanak sağlamaktadır. Genel olarak sipariş toplama araçları depolarda yer alan ufak parçalı malzemelerin toplanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünler kutu, paket ya da kolilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.