Bilgi

Epoksi Nedir Nerelerde Kullanılır?

Epoksi Nedir Nerelerde Kullanılır

Teknoloji her gün sürekli olarak değişmektedir. Teknoloji her şeyi değiştirir ve teknoloji ile birlikte bir şeyler yapmak için kullanılan malzemeler için çeşitli seçenekler gelir. Epoksi, yaygın olarak kullanılan bir onarım malzemesi türüdür.

Tekneler, ahşap malzemeler ve bina onarımlarında epoksi çeşitleri kullanılmaktadır. Teknik bakımdan Termoset grubunda kullanılan, basınca duyarlı bir yapıştırıcıdır. Birçok kimyasala ve materyale karşı dayanıklı olduğu için genellikle tercih edilmektedir. Epoksi reçinenin dayanıklılığı nedeniyle dekoratif malzemelerde ve bu malzemelerin birleştirilme işleminde de kullanılmaktadır. Masa, sehpa ve sandalye gibi eşyalar Epoksi ve tahtanın birleşimi ile üretilmektedir.

Epoksi Ne Demektir?

Epoksi kimyasal olan bir materyaldir. Yapıştırıcı olarak kullanım yapılan epoksinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Epoksi ürünü uygulandığında sızdıran alanları kapatır. Mesela çatlak bir bölüme uygulandığında çatlak olan yer kolaylıkla kapanmaktadır. Meydana gelebilecek gerilmeleri ortadan kaldırır.

Epoksi Nerelerde Kullanılır?

Kullanıldıkça deforme olmayan ve dayanıklılığını yitirmeyen epoksi, yaygın kullanım alanına sahip materyaldir. Epoksi Asit, alkali ve su karşısında tepki göstermektedir. Epoksi materyali sıvı kıvamdan, katı duruma dönüşmektedirler. Son olarak ise en sert duruma gelirler. Fazlası ile dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Sağlam yapısından dolayı havacılık, uzay ve denizcilik gibi en zorlu alanlarda tercih edilmektedir. Epoksi inşaat ya da dekoratif eşyaların yapımında da kullanım yapılmaktadır.

Yüzeylerin kaplamasında da epoksiler kullanılmaktadır. Astar olarak kullanım alanı bulunan epoksiler fiziksel ve kimyasal bütün etkilere karşı çok güçlüdür. Güçlü yapısından ötürü teknelerin tamiratı ve yapımı alanında da kullanılmaktadır. Epoksi fiyatları yüksektir. Ancak fonksiyonelliği göz önünde bulundurulduğunda fiyatını çok iyi şekilde karşılamaktadır.

Sertleştirici materyallerin karışımı ile oluşan Epoksi reçine çeşidinde, belirli oranlarda bu iki madde harmanlanmaktadır. İşlem sonrası reçinenin sertleştiğini gözlemleyebilirsiniz. Epoksi reçine yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Su izolasyonu için de sıkça talep edilmektedir.

Havacılık sektöründe ve ahşap eşyaların yapımı esnasında Epoksi yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Endüstiyel alanlarda ve teknelerde de rahatlıkla bu yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra çatlak yüzeylerin yapıştırılmasında epoksi yapıştırıcılar idealdir. Epoksi Boyalar da teknelerde kullanılır. Yüzeylerdeki epoksiler döküldükten sonra sünger rulo ya da fırça desteği ile yaymak söz konusudur. Yayma işleminde sert bir plastik kullanabilirsiniz. Böylelikle yüzeyde meydana gelebilecek kabarcıklar ve pürüzler tamamen yok olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.