Bilgi

Forklift Ne İşe Yarar?

forklift

Kaldırdığı ağırlıklar göz önünde bulundurulduğunda işletmelerin adeta can simidi görevi üstlenen forkliftler özellikle ağır malzemelerin indirilip kaldırılması ve sevkiyatı bakımından büyük önem taşımaktadır. Bunların yanı sıra kamyon yüklemeleri ve boşaltmaları için de olağanüstü bir kolaylık sağlayan eşsiz kaldırma araçları çeşididir.

Forklift Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Genel olarak sanayi alanında depolama, stoklama amacı ile kullanılan kaldırma araçları, ağır malzemeleri yüklemek, taşımak ve boşaltmak için oldukça faydalı makinelerdir. Bunun yanı sıra şantiyelerde, limanlarda, depolarda da forklift çeşitlerinin kullanıldığı görülmektedir. Amacı yalnızca yük taşımak olan bu cihazlar, toprak alanda kullanılması zor ve trafiğe çıkması yasak makinalardır. Ayrıca bu cihazlarda 10 kilometreden fazla hız yapılmamaktadır. Forkliftlerin kullanılması da yalnızca forklift operatörleri tarafından gerçekleştirilebilir. Forkliftler kullanım bakımından da oldukça basit araçlardır.

Forklift Bakımı Nasıl Yapılır?

Her aracın bakıma ihtiyacı olduğu gibi forklift araçların da rutin olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Günlük, haftalık ve aylık olarak uygulanabilecek bu bakımlarda aracın bütün aksamları kontrol edilir. Kaldırma aracının günlük bakımlarında şu hususlara bakılır:

* Motor yağı seviyesi kontrolü

* Radyatör bakımı kontrolü

* Lastik bakımı ve Motor kontrolü

* Kaldırma sistemleri kontrolü

* Elektrik devre kontrolü

* Yağ yakıt göstergesi kontrolü

* Hidrostatik sistem kontrolü

Bunların yanı sıra aylık olarak uygulanan bakımlarda ise forkliftin motor yağı ve yakıt filtresi değiştirilir, hidrostatik soğutucu, radyatör ve motor bağlantı noktalarının kontrolü gerçekleştirilir. Ayrıca kaldırma sistemleri ile direksiyon sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Son olarak elektrik devrelerinin de kontrolü gerçekleştirilerek bakım süreci sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.