Bilgi

Hafif Blok Nedir?

Hafif Blok Nedir

Birim ağırlıkları ve ısı iletkenlikleri minimum seviyede olan hafif blok elemanları, sıklıkla kullanılan yapı malzemesi çeşitlerinden bir tanesidir. Hafif blok elemanları genel olarak pomza, diyatomit ve volkanik köke sahip natürel hafif agregaların kullanımını ile üretilmektedir. Bunun yanı sıra kömür curufu tarzı doğal olmayan hafif agregalarla da üretim yapılmaktadır.

Duvar ustalarının standart ağırlığa sahip blokları kullanarak yapacağı işi ortalama %30 daha hızlı yapmasını sağlayan hafif beton blok ürünleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Lojistik ya da iş gücü bakımından birçok avantaj sunan hafif blok çeşidi, özellikle dış yüzeyinde doku olması istenen yapılarda sıkça kullanılmaktadır.

Hafif beton blok malzemeleri bütün projede kullanılabilecek çeşitlikte ve özelliktedir. Ölçü ve boyutlarının farklılık göstermesi her yerde kullanılmasına imkan sunmaktadır. Hafif beton blok ürünleri standartlarına uygun olacak şekilde üretilmekle beraber, sizlerden gelen taleplere bağlı olarak özel boyutlarda da üretim yapılmaktadır. Dış yüzey de bulunan doku görünümü, üretim aşamasında gerçekleştirildiği için ekstra bir işleme ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hafif Beton Blokların Avantajları Nelerdir?

Düz yüzey görünümüne sahip hafif beton bloklar üretilmektedir. Bunun yanı sıra gözenekli hafif beton bloklarda üretilmektedir. Bu blok cinsinin üretiminde, buhar kürü ve gözenekli beton kullanılmaktadır. Dış yüzeydeki gözenekli doku sayesinde ekstra sıva katmanına gereksinim duyulmaz. Dekoratif görünümüne ek olarak ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın gibi afetlere karşı dayanıklılık sağlamaktadır. Ayrıca yüksek kuvvetteki basınçlara karşıda çok dirençlidir. Standart betonlara kıyasla fazlası ile hafif olmasına rağmen mukavemeti yüksektir. Taşımış olduğu bu özelliklerden dolayı tercih edilmektedir. İşgücü verimliliğini arttıran hafif blok beton türlerinin gözenekli yapıda olanları dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Gerçekleştirilen çalışmalar ve inşaat sektöründe çalışan uzman bireylerin görüşleri açıkça gösteriyor ki hafif beton blok kullanımı son derece önemlidir. Çünkü hafif beton blok kullanılarak inşa edilen binalarda, %50 oranına yakın iş gücü tasarrufu sağlamaktadır.

Güvenli bir çalışma ortamı için hafif beton kullanımı yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.