Bilgi

Hangi Beton Su Geçirmez?

Hangi Beton Su Geçirmez

Su geçirimsiz betonlar diğer betonlara kıyasla, çok uzun ömürlüdür ve dayanıklıdır. Sağlam özellikte su geçirmez betonlar inşaatlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mevcut olan beton karışımının geçirimsizliğini artırabilmek için su içerisine dayanıklı katkı maddeleri ilave edilmelidir.

Su geçirimsiz özelliğe sahip betonlarda, betonun kendisinden, derzlerden, tesisat parçalarından ve çatlaklardan su geçirimi gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Su geçirimini kısıtlayan su geçirmez betonlar, diğer sistemlerle mukayese edildiğinde çok da ekonomiktir.

Doğru şekilde su yalıtımını sağlamak için yapıların su yalıtımı, iç kısımlardan ve dışarıdan desteklenerek bitirilmelidir. Bunun için yapıların zemininden başlanmalıdır. Zeminden başlayan uygulama çatı alanına varana kadar devam etmelidir. Bütün alanlar ve uygulama için uygun ürünler kullanılarak suyun içten ve dışarıdan yapıya nüfuz etmesi önlenmelidir. Kısacası kullanılan doğru materyallerle binaları su geçirimsiz hale dönüştürmek gerekmektedir.

Betonu geçirimsiz hale dönüştürecek olan su yalıtım ürünleri, yapılarda beton üstüne kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ayrıca yine bu ürünler beton dökümü aşamasında çimento ve su harcına eklenerek de kullanılabilir. İnşaat aşamasında kullanılacak olan katkı maddeleri betonları su geçirimsiz kılmaktadır. İleriki aşamalara geçmeden evvel taze beton içerisine ilave edilecek olan su yalıtım materyalleri betonları su geçirmez yapmaktadır.

Beton içine eklenerek betonu güçlendirecek, su yalıtım malzemeleri, betonu su geçirmez hale dönüştüreceği için, betonu en iyi şekilde sudan muhafaza etmektedir.

Betonun su geçirmez duruma getirilmesi için birbirinden farklı önlemler ve teknikler kullanılabilir. Su geçirmez özelliğe sahip çimento kullanarak betonun su geçirimi engellenebilir. Betonları profesyonel sızdırmazlık materyalleri kullanarak su geçirmez hale dönüştürmek en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Su geçirimsizliği maksimum seviyede olan betonlar sadece zeminler için kullanılmamalıdır. Sağlam yapılar için zeminlerin yanı sıra beton duvarlarda, beton çatılarında ve diğer inşaat elemanlarında da su geçirimsizliği yüksek betonlar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.