Bilgi

Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır?

Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır

Farklı malzeme çeşitleri için değişik matkap ucu kullanılmaktadır. Matkap ucu tercihi yaparken, delmek istediğiniz materyalin ne olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Matkap ucu çeşitleri metal matkap ucu, ahşap matkap ucu ve beton matkap ucu olmak üzere üç çeşittir.

Kategorimizde satışa sunmuş olduğumuz, birbirinden farklı uygulamada kullanabileceğiniz manyetik matkaplar farklı matkap ucu modelleri ile çalışabilmektedir. İhtiyacınızı karşılayacak manyetik matkap modelini satın alarak tamirat ve tadilat işlemlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Matkap ile delme, tadilat ve tamirat uygulamaları esnasında doğru matkap ucu kullanılması başarılı sonuçlara ulaşılması için son derece önemlidir. Metal, ahşap ve beton matkap ucu seçeneklerinin kullanılması gereken alanlar ve çalışabildikleri materyal yüzeyleri farklılık göstermektedir.

Yaygın kullanım alanına sahip Metal matkap ucu çeşitleri demir içeriği bulunmayan metaller için idealdir. Alüminyum, bakır, pirinç, demir, çinko ve başka alaşımsız çelikler üzerinde çalışabilmek için metal matkap ucu modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Paslanmaz çeliklerde, kobalt alaşımlı yüksek hızlı çelik kullanılarak üretilmiş olan matkap ucu veya titanyum kaplamalı düz matkap ucu çeşitleri kullanılmalıdır. Metal matkap ucu modelleri diğer matkap uçlarından fiyat olarak daha pahalıdır. Fakat matkap ucunda herhangi bir deforme olmadan özel çelikte delmeye imkan sunmaktadır.

Ahşap matkap ucu çeşitlerinde kısa olmayan bir merkezleme ucu ve 2 ön kesme çıkıntısı yer almaktadır. Matkap ucu modeli ahşapta düzgün delme için elverişli tasarıma sahiptir. Ahşapta ihtiyaç duyulan bütün delme işlemleri ahşap matkap ucu ile kolaylıkla yapılmaktadır. Ahşapların rahatlıkla delinebilir yapı da olması elmas, yaprak ve standart matkap uçlarının kullanımına imkan sunmaktadır.

Beton matkap uçları ise, darbeli matkap veya döner delici ile beraber duvarlarda ve betonda delme için talep edilmektedir. Beton zeminleri delebilmek için döner delici yahut kırıcı kullanılmalıdır. Fakat gözenekli taşlar kullanılarak yapılmış duvarlarda, yalnızca darbesiz delme işlemi uygulanmalıdır. Bu uygulama gözenekli tuğla ve levhalı duvarlar için de yapılabilmektedir. Bu materyalleri delebilmek için, ucunda lehimlenmiş tungsten karbit levhalar bulunan beton matkap ucu çeşidi kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.