Bilgi

Hücresel Beton Nedir? Hafif Köpük Beton Nedir?

Hücresel Beton Nedir? Hafif Köpük Beton Nedir?

Hava kabarcıklarının beton içerisine homojen bir formda yerleştirilmesine hücresel hafif beton denilmektedir. Hücresel hafif beton içeriğinde kum ve çimento haricinde hiçbir malzeme bulunmamaktadır. Harç içerisine girmiş olan köpüğün ana maddesi tamamen doğaldır. Bundan dolayı insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hücresel hafif beton çeşidi hafiflik, ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangına karşı dayanıklı özelliği ile pek çok avantaj sağlamaktadır. Akışkanlık, insan sağlığına herhangi bir zararının olmaması, kolay ve çabuk uygulama, basınç dayanımı ayarlama özelliği ile ideal olan Hücresel hafif beton çeşitleri çok ekonomiktir.

Genellikle hafif, kendi kendine yayılabilen, yaygın uygulama alanları bulunan hafif beton çeşidi, su ve donma gibi riskli durumlara karşı fazlası ile güçlüdür. İçeriğinde %75’e ulaşan oranda hava kabarcıkları bulunan harçlardan hazırlanmış olan hafif betonlar, belirli oranlarda çimento ile foamın şantiye ortamında harmanlanması ile üretilmektedir.

Hücresel Köpük Beton Ne Demektir?

Hücresel köpük beton hafif ve akışkan yapıya sahiptir. Hava kabarcıklı ve hücresel boşluklu hücresel köpük betonlar yüksek ısı ve ses izolasyon yönüyle tercih edilmektedir. Hücresel köpük betonlar kullanışlı ve organik yönlü özellikleri ile her alanda kullanım uygundur.

Köpük beton çeşidinin Ülkemizdeki kullanım oranı çok az bir seviyededir. Yapı malzemesi çeşitleri arasındaki köpük betonların, günümüz yapı teknolojisine avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.