Bilgi

Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

jenaratör çeşitleri

Jeneratör çeşitleri kullanılacakları alana, kullanacakları yakıt cinsi ve üretecekleri enerji miktarı gibi birçok parametreye göre üretim yapılmaktadır. Yakıt cinsi olarak benzin kullanan benzinli jeneratör modelleri ile yakıt olarak mazot kullanan dizel jeneratör modelleri en fazla tercih edilen çeşitler arasında yer almaktadır. Bu iki temel modelin yanı sıra akülü jeneratör modelleri de bulunmaktadır. Jeneratörler, çalıştırılma biçimlerine göre de ipli jeneratör ve marşlı jeneratör çeşitleri olarak farklılık göstermektedir.

Jeneratörler, ev ve iş yeri kullanımı haricinde çadırlarda ve kamp alanlarında da tercih edilmektedir. Bu çeşit kullanıma uyumlu olacak biçimde imal edilen portatif jeneratör modelleri, küçük ebatları ve uygun ağırlıkları ile araç içerisinde rahatça taşınabiliyor. Bunların yanı sıra taşıma kolları yahut tutamaçları ile elde rahat taşınabilme olanağı sağlamaktadır. Çanta jeneratör olarak ifade edilen portatif jeneratör çeşitleri güçlü yapıları sayesinde uzun zamanlar elektrik enerjisi elde edilmesini sağlar. Böylelikle kamp geceleri daha konforlu ve aydınlık olmaktadır. 

Jeneratör Motoru

Jeneratör, benzin ya da mazot gibi sıvı yakıtlar kullanarak mekanik enerjinin elektrik enerjisine çevrilmesini sağlar. Jeneratörler, elektrik altyapısının olmadığı ya da çok sık elektrik kesintisi yaşanan noktalarda elektrik enerjisi elde edilmesini sağlayan en önemli cihazların arasında yer almaktadır. Bu özelliğinden dolayı jeneratörler, elektriğe kesin olarak gereksinim duyulan soğutma tesislerinin, kasap ve market gibi bozulmaması gereken gıda depolayan iş yerlerinin olmazsa olmaz cihazlarıdır. Bunların yanı sıra kesintisiz elektriğe ihtiyaç duyan teknoloji merkezlerinin ya da mağazaların, devamlı aydınlatılması gereken alanları mevcut olan işletmelerin hatta evlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.