Bilgi

Kaç Çeşit Profil Vardır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Kaç Çeşit Profil Vardır? Kullanım Alanları Nelerdir

Kaç çeşit Profil vardır? Profil modelleri nelerdir? Profillerin kullanım alanları nelerdir? gibi son dönemlerde sıklıkla sorulan ve inşaat sektöründe fazlası ile kullanılan profiller hakkındaki soruları bu yazımızda sizler için yanıtlıyoruz.

Kare ve Dikdörtgen Profil Çeşitleri

Sıcak çekme bandın üstünde bulunan tufal diğer bir ifade ile oksit tabakasını almak için asit ile temizleme uygulaması yapılmış veya soğuk haddelenmiş bantlarda gelişmiş teknoloji kullanılarak kare ve dikdörtgen profiller imal edilmektedir.

Kare ve dikdörtgen profillerin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunalar arasında inşaat sektöründeki yapı elemanları ve çatı konstrüksiyonları bulunmaktadır. Ayrıca otomotiv ve otomotiv yan sanayi, bisiklet ve mobilya sektöründe de bu çeşit profiller kullanılmaktadır.

Özel Şekilli Profil Çeşitleri

Özel şekilli profil çeşidi, rulo şekillendirme düzeneği kullanılarak üretim yapılmaktadır. Özel şekilli profiller kullanıldığı alanlar da tam mamul veya yardımcı mamul olarak kullanılmaktadır.

Bu profiller isminden de anlaşılacağı gibi özel şekillerle üretilmektedir. L, T, Z, I ve X şeklinde profiller üretilmektedir. Ayrıca altıgen, damla ve küpeşte kesitli profiller de özel şekilli profil çeşitleri arasındadır. Oval, elips ve D şeklindeki profillerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Şekilli profiller genel olarak mobilya sektöründe kullanılan olmazsa olmaz çeşitlerdendir. Belirli olan herhangi bir ürüne şekil vermek amacı ile yaygın olarak kullanılır. Özel şekilli profil çeşitlerinin kullanım alanları arasında otomotiv sanayi, savunma sanayi ve mimarlık bulunmaktadır.  Mühendislik, demir çelik endüstrisi veya köprü yapımı gibi pek çok alanda da kullanılan profil çeşididir.

Konstrüksiyon Profil Çeşitleri

Kutu profil çeşitleri dikdörtgen ve kare olmak üzere 2 farklı şekilde üretilmektedir. Konstrüksiyon profil çeşitlerinin en önemli özelliği, paslanma gibi olumsuz durumlara karşı dayanıklı olmasıdır. Dayanıklı olması bu profil çeşidinin uzun yıllar kullanımını mümkün kılmaktadır.

Özel ihtiyaçlara uygun şekilde Konstrüksiyon profiller üretim yapılabilmektedir. Kutu profillerin kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Mobilya ve lojistik sektörü Konstrüksiyon profillerin yaygın kullanım alanları arasındadır. Ayrıca gemi yapımında ve çatı yapımında da sıkça kullanılır. Konut ve sanayi türü yapıların inşası esnasında, makine ve tarım aletleri imalatında da tercih edilirler.

Galvanizli Profil Çeşitleri

Galvanizli profil çeşitleri tüm hava şartlarında çalışacak olan metallerin paslanmasını engelleyerek metallerin ömrünü uzatmaktadır. Demir materyaller, yapım esnasında tasarımsal olarak galvanizlenmeye uygun olacak şekilde üretilirler.

Galvanizli profil ürünleri, galvaniz sac dan üretim yapılmaktadır. Ancak siyah profillerin sonradan daldırılması yöntemi ile de üretilmektedir.

Galvanizli profil çeşitleri inşaat sektöründe, mantolamada ve makina üretiminde kullanıma uygun olduğu için tercih edilir. Bunların yanı sıra iç mekanlarda, havuz gibi ıslak zeminlerin yapımında Galvanizli profil kullanıma uygun olduğundan kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.