Bilgi

Kar Yağarken Beton Dökülür Mü?

Kar Yağarken Beton Dökülür Mü

Soğuk ve karlı havalar da beton atılımı, beton dayanıklılığı ve beton direnci ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu yazımızda sizlere karlı havalarda beton dökülür mü, kışın beton atılır mı, kaç derece soğukta beton dökülür ve de nasıl önlem almanız gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Karlı ve soğuk hava koşullarında beton dökümü yapılacaksa, özel önlemler alınmasına dikkat edilmelidir. Bu koşullarda betonun soğuktan olumsuz etkilenmemesi gerekmektedir. Karlı ve don riski olan hava şartlarının yaşandığı ortamlarda beton dökümünden olabildiğince uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Betonun yüzeyinde kar, buz veya don olmamalıdır. Bunlar derhal beton yüzeyden çıkarılmalıdır. Bunların yanı sıra beton sıcaklığı ve kalıpların özellikle de metal kalıpların sıcaklıkları donma noktasından daha yüksek olmalıdır. Bu durum, tabanın ve temas yüzeylerinin önceden yalıtılmasını veya ısıtılmasını gerektirir.

Kar ve yağmur gibi soğuk havalarda beton döküm işlemi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

* Betonun su veya donma çözünme durumu ile karşı karşıya kalması olabilecek ise, hava sürükleyici kimyasal katkı maddeleri kullanılmalıdır.

* Kar yağarken ya da yağmur yağarken beton yüzeyi en iyi şekilde korunmalıdır.

* Beton önerilen beton sıcaklığında yerleştirilerek işlem uygulanmalıdır.

* Betonları pratik olan minimum kıvam sınıfında yerleştirmek gerekmektedir.

* Plastik durumundaki beton yeterli dayanıma varana kadar donma veya çözünme ’ye karşı muhafaza edilmelidir.

* Koruyucu kür materyalleri kaldırılırken ani sıcaklık değişimlerinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.