Bilgi

Kaynak Makine Kullanım Alanları Nelerdir?

kaynak makinası

Kaynak yapılacak parçanın özelliklerine ve işlemin gerçekleştirileceği alana göre tercih yapabileceğiniz kaynak makinelerinde birbirinden farklı alternatifler bulunmaktadır. Kaynak uygulaması sadece hava ortamında gerçekleşmez. Su ortamında da yaygın olarak uygulanan kaynak işlemi, diğer ortamlara göre fazlası ile zor ve tehlikelidir.

Su, elektriği ileten bir madde olması sebebi ile ilave güvenlik uygulamaları gerektirmektedir. Su kaynak makineleri elektrik çarpmalarına karşı 2. şartele sahip olup, kaynak makinesinin elektriğini hızlı bir biçimde keser. Sualtı kaynak elektrotları hazır halde satın alınabilir. Su geçirmez durumda bulunan bu uçlar, olabilecek tehlikeleri düşürmek için önemli ve gerekli tedbirdir. İşlem için kullanılacak kaynak makineleri kablosu mümkün olduğunca az eklemeli veya tek bir parça durumunda kullanılmalıdır. Eklemeli kabloların daha basit aşınabilir olması, elektrik kaçağı riskini yüksek seviyeye taşır.

Dalış sırasında kullanılan kıyafetlerin de önem arz ettiği bu işleme, gerekli tedbirler alındıktan sonra başlanılmalıdır. Kaynak esnasında uygulanacak işlemin büyüklüğüne paralel olarak manuel, yarı otomatik yahut tam otomatik kaynak makine modelleri kullanılabilir. Maksimum ısı gerektiren kaynaklarda otomatik kaynak makine ile kontrollü ve kaliteli bir kaynak uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynakçı personelin de güvenliğinin maksimum seviyede olduğu bu kaynak çeşidi, son dönemlerde seri üretim merkezlerinde de yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Kuyumculuktan kalıpçılığa kadar yaygın kullanım alanına sahip olan hidrojen kaynağı, hidrojen gazının yakılması ile elde edilen ısıyı kullanmaktadır. İşlem anında gerekli olan hidrojen gazını elektroliz yöntemi ile üretip kullanıma sunar.

Hidrojen kaynak makineleri özellikleri arasında bulunan bu metot sonucunda, ortamda sadece su veya su buharı meydana gelmektedir. Hidrojen kaynağının çevreci bir metot olduğunu gösteren bu durum, hijyenik bir çalışma ortamı sağlar. Yanıcı bir gaz olan oksijenin de yakılması ile uygulanan kaynak işlemleri, yüksek alaşım çeliklerin kullanımında sıklıkla kullanılmaktadır. Oksijen kaynak makine modelleri ekipmanları rahat bulunabilir ve basit kullanılabilir olduğundan eskimeyen bir kaynak uygulaması olarak karşınıza çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.