Bilgi

Kaynak Makineleri Nelerdir?

kaynak makinası

Kaynak, imalatta yahut heykeltıraşlıkta kullanım yapılan uygulamadır. Genel olarak metal veya termoplastik gibi materyalleri füzyon yolu ile bir araya getirmek için kullanılan yöntemdir. Kaynak yahut lehim gibi düşük sıcaklıktaki metal birleştirme metotlarından değişiktir, çünkü bunlar baz metali eritemez. Kaynakta eriyip dolgu malzemesi ile birleşen bölüm genellikle baz metalin kendisinden kuvvetlidir. Isıyla beraber baskı da kaynak işlemi için kullanılabilir.

Kaynak makinaları kaynak metodunu kullanarak metalleri ve termoplastikleri birleşim yapan elektrikli alettir. Kaynak makineleri mekanizması, elektrik enerjisini kaynak kısmında ısıya çevirir. Bu uygulama erime, kaynaşma ve birleşme ile sonu erer. Bir kısım kaynak makineleri el ile çalışmaktadır. Bazı kaynak makineleri ise bilgisayar ile yönetilir ve aynı anda birkaç kaynak uygulaması birden yapar. Kaynak makinaları genellikle alternatif akım kullanır.

 

Kaynak Makinesi Çeşitleri

Kaynak makinaları kullanım alanlarına ve kaynak biçimine göre pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kaynak makinası çeşitleri ise;

* İnverter kaynak makinesi

* Çanta kaynak makinesi

* Gazaltı kaynak makinesi

* Boru kaynak makinesi

* Punta kaynak makinesi

* Jeneratör kaynak makinesi

* Transformatör kaynak makinesi

* Redresörlü kaynak makinesi çeşitleri bulunmaktadır.

Bu çeşitlerden bazıları diğerlerine oranla daha yaygındır. İnverter kaynak makinaları normal ve diğer kaynak makinelerine oranla çok daha az elektrik enerjisi tüketir. Ebatları daha küçük ve ağırlıkları daha hafif olur. Tek fazlı olanlarda doğru akım elde edilebilir, daha pürüzsüz ve sıçramasız bir arka barındırdığı için daha verimli kaynak elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.