Bilgi

Kaynak Makinesi Kaç Amper Olmalı?

Kaynak Makinesi Kaç Amper Olmalı

Kaynak yapılabilmesi için gerekli mekanik ve elektronik donanım içeren kaynak makineleri farklı amper ölçülerine sahiptir. Gelişen teknoloji ile beraber şarjlı olan kaynak makinası modellerinin türleri de üretilmiştir. Kaynak makineleri doğru şekilde kullanabilmek için elektrik hakkında ve ürün hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

220 Volt veya 380 Volt Şebeke gerilimi, kaynak uygulaması için fazlası ile yüksektir. Bu gerilim kaynak yaparken kullanılmamalıdır. Aksi takdirde direkt olarak kaynak işlerinde kullanılması, öldürücü etkisinden dolayı tehlikelidir. Bu gerilim ile kaynak arkı oluşması durumunda, elektrot uç kısımdan iş parçasına elektron geçişleri anında patlamalar ve çevreye metal dağılmaları istenmeyen boyutlarda artar.

Bütün bunlara yol açan faktör, elektrik şebekelerinden geçen elektrik enerjisinin gerilimin fazla, şiddetinin az olmasıdır. Elektrik ark kaynağı yapabilmesi için gerilim ve şiddetin olması gereken değerler bulunmaktadır. Bunun için gerilimin az 25 ile 55 Volt, şiddetinin ise maksimum 10 ile 600 Amper olması gerekmektedir.

Elektrik akımının sağladığı ısıdan faydalanarak metal ve alaşım iş parçalarını birleştiren kaynak makinası modellerinin amper değerleri ayrıntılı şekilde incelenmelidir.

Kaynak Makinesi Kaç Amper Olmalı? Sorusunun cevabı kullanılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Kaynak uygulamasının büyük bir bölümü portatif aletler kullanılarak yapılmaktadır. Portatif cihaz seçenekleri yapım ve onarım uygulamaları ile uğraşan bireyler tarafından sıkça talep edilmektedir.

Portatif alternatifler arasında en fazla 160 amper kaynak makinası ve 250 amper kaynak makinası talep edilmektedir. 400 amper ve 500 amper kapasiteli kaynak makinesi modelleri yüksek motor güçlerinden dolayı fişe takılı halde kullanılmaktadır. Çok pratik kullanıma sahip, fazla güvenli kaynak makinesi talep eden kullanıcılar ise elektrotsuz kaynak makinesi tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.