Genel

Kaynak Makinesi Nasıl Kullanılır?

kaynak makinesi

Kaynak denildiğinde akla ilk gelen materyal çeşitleri metaller olmaktadır. Bu tür materyallerin yanı sıra plastik borularda da genellikle tercih edilen kaynak işlemi, yaygın uygulama alanına sahiptir. Metallerin arasında bağ oluşturmak için çok yüksek sıcaklıklara çıkmak gerekmektedir. Bu uygulamalarda manuel işlemlerin yerine otomatik işlemler geçer.

Yanma riskinin maksimum olduğu kaynak uygulamalarında, iş güvenliği kurallarına uymak çok önemlidir. Kaynak makinesi maskesi ile gözünüzü ve yüzünüzü muhafaza edebilirsiniz. Maske tercihi yaparken kalite standartlarına uygun olanları satın almanız gerekir. Aksi halde tam bir koruyuculuk elde edemezsiniz.

Standart kaynak maskeleri, uzun yıllardır kullanılan maske çeşitleridir. Sıcaklık test aşamasından geçirilmeden üretim yapılan standart maskeler, temel kaynak işlerinde işinize yarasa da yeni standartlara göre imal edilen maskeleri seçim yapmak sizin için daha güvenli bir ortam oluşturur. Genel olarak plastikten üretilen maskelerde dikkat etmeniz gereken önemli husus, lens kullanılan kısımdır.

Kaynak esnasında düzgün bir görüş elde ederken, uygulama anında meydana gelen ultraviyole ve kızılötesi ışınlara karşı gözünüzü korumanız gerekmektedir. Değişen gölgelendirme alternatifi ile karşınıza çıkan lens seçenekleri, son dönemlerde otomatik kararma özelliği sayesinde kaynak uygulaması esnasında gözünüzün zararlı ışınlara maruz kalmasını engeller. Uygulama sırasında çıkan kıvılcımların yüzünüze zarar vermesi de önleyerek, güvenli bir çalışma ortamına sahip olmanızı sağlar.

Kaynak Makinesi büyüklüğüne paralel olarak işlem esnasında çıkan seste de artış meydana gelir. Bu koşullarda ortamda duyulan ses olması gereken desibelin üstüne çıkar. Kulak tıkacı kullanmanın mecburi olduğu bu gibi koşullarda kulak sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle işinizdeki verimliliğinizi de yükseltmiş olursunuz.

Kaynak makinesi parçaları da güvenli uygulamaların yapılması için standartlara uygun olarak üretim yapılmıştır. Kullanılan parçaların belirli kullanım süreleri bulunmaktadır. Belirli süre sonrasın da işlevini düzgün yerine getirmeyen parçaları yenilemeniz gerekmektedir. Kondansatör, şase pensesi, röle gibi parçaların kaynak makinesi yedek parçaları ile değiştirilerek kaynak makineleri çeşitlerinin maksimum performansla çalışması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir