Bilgi

Kaynak Makinesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

kaynak makineleri

Birçok ortamda uygulanması mümkün olan kaynak işlemi için geliştirilen kaynak makineleri, uygulamanın yapılacağı ortamlara ve tipine bağlı olarak farklılık gösterir. Metallerin kaynak uygulamasında kullanım yapılan tel kaynak makinesi, argon olarak bilinmekte olan ark kaynağının bir türüdür. Parça ile elektrot arasında meydana gelen elektroliz sonucunda, uygulama için gereken ısı elde edilir.

Kaynak işlemi, örtülü metotların kullanılması ile atmosferin zararlı gazlarından korunmaktadır. Yaygın kullanım alanı sayesinde oldukça fazla tercih edilen bu yöntem, değişik gazlar altında işlem yapmanıza imkan sunar.

Alüminyum sac sektörünün giderek yükselmesi ile dikkat çeken saç kaynak makinesi, ince kalınlığa sahip parçalar için hassas işlem uygulamanızı sağlar. Isı işlemlerine dayanımı farklılık gösteren alüminyum modelleri, kaynak işlemleri uygulamasında da seçicilik ister. Her alüminyum çeşidi için aynı kaynak makinesi ile kaynak yapmak zor olmaktadır. Bu uygulamalarda doğru kaynak makinesi bulmak için cihazların kullanım alanlarını incelemeniz gerekmektedir.

Metallerde telli kaynak makinası ile kaynak yapmanın rahat ve hızlı yollarını kullanarak görebilirsiniz. Kaynağın yalnızca metal ve alaşımlarla sınırlı olmadığı çevremizde, termoplastik materyallere de kaynak işlemi uygulanmaktadır. Plastik boru kaynak makinası ile değişik ölçüdeki boruları aynı anda kaynak yapma olanağınız bulunur. Genel olarak tesisatçıların yanlarında bulunan kaynak makinası, sızıntılara karşı ideal çözüm yöntemidir.

Farklı materyal çeşitlerinde kullanım olanağı bulunan kaynak makinesi hava ve su gibi farklı ortamlarda da sizlere kullanım olanağı sunar. Değişen ortamlardan ötürü, alınması gereken güvenlik tedbirlerinde de farklılık oluşmaktadır. Daha kapsamlı tedbirler gerektiren su gibi ortamlar, temelinde elektrik olan kaynak uygulaması ile beraber ciddi tehlikeler meydana getirebilir. Suyun altında yapılacak kaynak işlemlerinde, ortam koşullarının stabil duruma getirilmesi için uygulama yapılacak bölge şeffaf cam gibi bir materyal ile çevrelenir. Böylelikle kaynak yapılacak bölgenin daha kontrollü olması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.