Bilgi

Kolonlarda Kaçlık Demir Kullanılır?

Kolonlarda Kaçlık Demir Kullanılır

Bu yazımızda kolonlarda kaçlık demir kullanılması gerektiğini ve inşaat kolon demirlerini inceleyeceğiz. Kolonlarda kaçlık demir nasıl kullanılır? Bu sorunu da cevabını bu yazımızda cevaplayacağız.

Kolonlarda kaçlık demir kullanılacağı konusunda net bir bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kolonlarda kaçlık demir kullanımı inşaat sektörü için çok önemlidir ve oldukça büyük bir yer tutar. Kolon demirlerin çeşitli ağırlıklara sahip olması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. En önemli hususlar arasında kullanılacak demirin ebatları gelmektedir.

Sismik yönetmeliğine göre kolonlarda kullanılan demirlerin belirli ölçülere uyması gerekmektedir. İnşaat demiri en az 6 tane 14’lük yahut 4 tane 16’lık bulunması gerekmektedir. Etriyenin de minimum 8’lik olması gerekmektedir. Kolon donatıları, boyuna donatı ve çevresinde sarılı etriyelerden meydana gelmektedir.

Yaygın kullanım alanına sahip etriye, en basit hali ile farklı şekilde bükülmüş inşaat demir parçasıdır. Etriye ismi ile anılan demirler kolon, kiriş ve bazı temel çeşitlerinde kullanılmaktadır.

Kiriş ve kolon tarzı kesitlere farklı nedenlerden dolayı, bazı kuvvetler etki etmektedir. Tam da bu gibi bu durumlarda kolanlarda kullanılan demirlerin, betonun çekme etkisine karşı dayanması gerekmektedir. Burada etriye olarak kullanılan demir bu kuvvetleri karşılayarak kolonları sağlam tutmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında kolonların veya kirişlerin zarar görmemesi için doğru demirler kullanılmalıdır.

Bindirme boyları donatı çapı, sınıfı ve beton sınıflarına göre farklılaşmaktadır. Kolonlar betonarme yapıların ana bileşenidir. Bina cinsi yapılar kat şeklinde inşa edilmektedir. Bundan dolayı her katta kolonlarda bindirme ekleri yer almaktadır. Kat şekildeki yapıların kolonlarında kullanılan demirlerin ölçüleri değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.