Bilgi

Parlak Beton Nasıl Yapılır?

Parlak Beton Nasıl Yapılır

Parlak beton çeşidi modern ve kusursuz görünüme sahip olduğu için günümüzde pek çok zeminde kullanılmaktadır. Parlatma işlemi sonrasında, beton olan malzemenin performansı maksimum seviyede iyileştirilir. Bütün kusurların yüzeyi pürüzsüz duruma gelene kadar işlem devam eder. Bunun için öğütülerek ve parlatılarak yüzey pürüzsüzleştirilir. Sonrasında, sıvı emilimini minimuma indirmek için sızdırmazlık materyali uygulanır. Betonların parlatılması süreci kolay olmaktadır, ancak zaman ve fiziksel çaba gereklidir.

Beton Parlatma Ne Demektir?

Pürüzü olmayan bir zemin kaplamasına sahip olmak için beton parlatma işlemi yapılır. Bunun için pürüzlü beton yüzeylerde kesici elmaslardan oluşan aşındırıcılar kullanılmaktadır.

Parlak beton uygulamaları sonrasında beton zeminlerin görünüşü farklılık kazanmaktadır. Yeni yapılmış ve tertemiz görünüme sahip zeminler parlak beton uygulaması ile elde edilmektedir.

Parlak beton diğer ismi ile beton parlatma işlemleri, beton yüzeye sahip zeminlerin elmas kesiciler kullanarak aşındırılması ve silinmesi metodu ile parlatılmasıdır. Parlak beton uygulamalarında en başta beton zeminlerin en zayıf bölümü olan yüzeydeki şerbet tabakası kazınmaktadır. Böylelikle betonun sağlam yani dayanıklı kısımına ulaşılır. Daha sonra sırası ile honlama ve parlatma uygulamaları ile mikro seviyede aşındırmaya devam edilir. Aşındırma düzeyi 800 grit ile 8500 Grit elmas aralığına kadar silindiği takdirde, beton zeminler parlama özelliği kazanmaktadır.

Beton parlatma günümüzde uygulanan son teknolojilerden bir tanesidir. Beton parlatma Dünya genelinde kabul görmüş en güzel ve en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Beton parlatma kusursuz bir uygulamadır. Çünkü beton yüzeylerde herhangi bir katman oluşturmamaktadır. Ayrıca beton nefes alan ve mukavim bir şekle beton parlatma ile dönüşmektedir. Parlak beton uygulaması pek çok uygulama yöntemine kıyasla çok avantajlıdır. Sağlam, kalıcı ve uzun yıllar garanti verilen bir uygulamadır. Bu gibi nedenlerden dolayı maliyet bakımından da çok ekonomik.

Kısacası Beton parlatma işlemleri bir katman oluşturmadan yapıldığı için soyulma, dökülme ve aşınma meydana gelmez. Sağlıklı bir zemin için beton parlatma uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.