Bilgi

Paslanmaz Çelik Ne ile Kesilir?

Paslanmaz Çelik Ne ile Kesilir

Paslanmaz çelik malzemeler pek çok kişi tarafından kullanılan mükemmel bir malzemedir. Çelik, diğer yapı tipi malzemelere kıyasla çok güçlü ve çok dayanıklıdır. Korozyona ve lekelere karşı da fazlası ile dayanıklı olan çelik, farklı malzemelerle kesim yapılmaktadır. Çelik malzemeler, ilave süslemeler ya da işlemlere ihtiyaç kalmadan bitiş malzemesi olarak da kullanmaktadır. Çünkü bu uygulamalar için yeterince serttir.

Paslanmaz çelik ürünleri levha, boru ve katı çubuk gibi pek çok biçimde olabilmektedir. Çubuk ve diğer kalın, katı paslanmaz çelik ürünleri genel olarak bir plazma kesiciyle kesim yapılmaktadır. Paslanmaz saclar ya da diğer nispeten ince malzemeler makas, testere, taşlayıcı yahut döner aletler dahil olmak üzere pek çok değişik elektrikli el aleti ile kesilmektedir. Kesme uygulaması paslanmaz çelikleri kesmek için hızlı, doğru ve oldukça etkili bir yöntemdir.

Paslanmaz çelik ürünlerini kesmek için en uygun alet, keseceğiniz çelik malzemeye bağlı olarak farklılaşmaktadır

Kalınlığı ortalama 18mm ye kadar olan ince levha materyaller için en iyi paslanmaz çelik kesim aleti elektrikli makas çeşitleridir. Elektrikli makaslar metalin içine girme özelliğine sahiptir. 1/4 inç genişliğinde şerit kesebilen, ayrıca çok temiz bir kenar bırakan güçlü çeneleri bulunan elektrikli makaslar çelik kesmek için kullanıcılar tarafından sıklıkla talep edilmektedir.

Elektrikli makaslar eğrileri de keserler. Fakat makaslarla lavabo kesme veya iç kesimler yapmak mümkün değildir. Neden derseniz elektrikli makaslarla bir kenardan başlayarak kesim yapmak gerekmektedir.

Birbirinden farklı paslanmaz çelik kesme makasları, paslanmaz çelikleri kesmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

Paslanmaz çelik sac ürünlerini kesim yapmak için, paslanmaz çelikten yapılmış 1 adet aşındırıcı bıçağı bulunan dairesel testerelerde kullanılmaktadır. Dairesel testereler kesim esnasında çok fazla kıvılcım çıkarırlar.

Dairesel testereleri yönlendirmek için bir düz kenar kullanmak gerekmektedir. Bu cihazlar, paslanmaz çelik ürünleri için çok temiz kesimler yapmaktadır. Dairesel testereler de eğrileri kesmez. Bundan dolayı kavisli köşeler için testere ya da taşlama makinesi kullanmak gereklidir.

Paslanmaz çelik ürünlerin de karbür bıçağa sahip testereler ile de kesim yapılabilmektedir. Bu özellikteki bıçaklar ile ortalama 5/64 inç kalınlığa kadar olan çelik saclar kolaylıkla kesebilir. Dekupaj testere çeşitleri ile paslanmaz çelik ürünleri kesim yapılmaktadır. Uzun düz kesimler için dekupaj testereler idealdir.

Çelik sac ya da paslanmaz çelik karo tarzı biraz daha kalın materyallerde küçük kesikler, bir taşlama aleti yahut döner bir aletle rahatlıkla yapılabilir. Paslanmaz çelik kullanılarak yapılmış aşındırıcı bir kesme diski de paslanmaz çeliklerin kesimi esnasında kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik malzemeler kısacası modern yüksek mukavemetli makaslar, plazma ya da lazer teknikleri kullanılarak kolayca kesilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.