Bilgi

Plazma Kesim Nerelerde Kullanılır?

İzmir Macera Parkı Nerede, Nasıl Gidilir

Elektrik iletkenlik seviyesi yüksek bir madde sayesinde hızlandırılmış ve sıcak plazmanın kesim uygulamasının gerçekleştirileceği yüzeye yapılması plazma kesim olarak adlandırılmaktadır. Bu kesim yöntemi ile çelik, alüminyum, bakır, sac gibi materyaller keskin ve pürüzsüz bir biçimde kesilebilmektedir. Plazma kesim makinaları, yüksek seviyede hızlı ve hassas kesimi, düşük işletme gideri sayesinde büyük sanayi şirketlerinden hobi atölyelerine kadar sanayinin pek çok alanında kullanılmaktadır. Alüminyum, alüminyum alaşımları, paslanmaz çelikler ve paslanmaz çelik sac gibi materyallerde fazlasıyla üstün bir kesim elde edilmektedir. Yaşadığımız dönemde en fazla kullanılan kesim yöntemleri arasında yer almaktadır.

Plazma Kesim Hizmetleri

Plazma kesimin birçok hizmet alanında kullanımı tercih edilmektedir. Sıklıkla tercih edilmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında rahat taşınabilir olması ve makinaların tamamı ile portatif özellikte olması yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde istenilen yerde ve mekânda kesim yapma olanağı vardır. Aynı zamanda plazma kesim ile gerçekleştirilen işlemler oldukça güvenlidir. Yanıcı ve patlayıcı gazların bulunmaması yapılan işlemleri güvenli kılmaktadır. Ayrıca yakıt tankları ve ağır tüpler gibi taşımanın zor olduğu ek materyallere de gerek yoktur. Plazma kesim aletlerinin kullanılması son derece basittir ve uzmanlık gerekmemektedir. Bu özelliği sayesinde geniş hizmet verme imkânı sağlamaktadır. Gerçekleştirilen plazma kesim ile sünek, yumuşak, esnek metaller ve alaşımlar düzgün biçimli, çapaksız, pürüzsüz ve arzu edilen biçimlerde kesilebilmektedir. Plazma kesim ile her türlü metal üzerinde kesim yapılabilir. Plazma kesim tekniğinde materyalin ön tavlama ve benzeri ön ısıtma uygulamalarına gerek bulunmamaktadır. Plazma kesim tekniği ile kesilen materyallerde ısıdan etkilenen bölge oranı son derece düşüktür ve bu materyallerdeki fire oranını azaltarak ürün ve maliyet kayıplarını azaltır.

Plazma Kesim Hizmet Alanları

Plazma kesimin kullanıldığı alanları kısaca sıralamak gerekirse bunlar; yumuşak materyallerin kesimine ihtiyaç duyulan süs eşyası, çelik ve paslanmaz çeliklerin kesilebilmesi için çelik endüstrisi, çit ve korkuluk gibi materyallerin üretiminin yapıldığı sektörler, her türlü metalin kesilebilmesi amacı ile inşaat sektörü, otomotiv sektörü, makine sektörü, araç için gerekli olan parçaların üretimi, tarım sektöründe kullanılan malzeme ve araç parçalarının üretiminde, elektrik elektronik sektöründe, tekstil piyasasında, gıda piyasasında, seramik sektöründe, mobilya üretimi ve sanayiinde ve bu gibi kesim üretim ve metal biçimlendirme uygulamalarının yer aldığı tüm iş kollarında plazma kesim tekniği kendisine kullanım alanı bulmuştur. Taşınması basit, ekonomik açıdan uygun ve verimliliği yüksek olması nedeni ile sıklıkla tercih edilen ve tüm sektörlerde kullanılan bir kesim tekniğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.