Bilgi

Pürüzsüz Beton Nasıl Yapılır?

Pürüzsüz Beton Nasıl Yapılır

Pürüzsüz ve parlak beton için pürüzlü beton yüzeyine bir takım işlemler uygulanmaktadır. Modern ve mükemmel bir görünüme sahip pürüzsüz beton için, pürüzlü beton yüzeyinde endüstriyel elmaslardan meydana gelen bir aşındırıcı kullanılmaktadır. Parlatma işlemleri sonucunda, pürüzlü beton yüzeylerinin performansı büyük ölçüde iyileştirilmektedir. Bütün kusurlu ve pürüzlü yüzeyler, pürüzsüz şekle gelene kadar öğütülerek ve parlatılarak işlem yapılmalıdır. Pürüzsüz betonlarda, sıvı emilimini minimuma indirmek gerekmektedir. Bunun için sızdırmazlık maddeleri de uygulanmaktadır. Pürüzsüz betonlara sahip olmak zaman ve fiziksel çaba gerektirmektedir.

Normal beton zemine döküldüğünde, beton yüzeyinin pürüzsüz olmasını isteniyorsa çimento şerbeti de kullanılmaktadır. Beton yüzeylerinin parlak ve pürüzsüz dokuda olması için çimento şerbeti ismi ile bilenen karışım kullanılır. Çimento şerbetini beton yüzeye döküp perdah yaparak pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz.

Beton Nasıl Pürüzsüz Olur?

Beton parlatma, pürüzsüz bir zemin kaplaması işlemi sonrasında elde edilmektedir. Pürüzlü beton yüzeyler de endüstriyel elmaslardan oluşmuş olan aşındırıcı kullanılmalıdır. Beton kuru ya da ıslak olsa dahi parlatma yapılabilir.

Pürüzsüz Beton Ne Demektir?

Beton perdahlama işlemi, yeni döşenmiş betonları olabildiğinde düz ve pürüzsüz bir yüzeye dönüştürmek için uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için perdahlama yapılmalıdır. Beton yüzeyin üzerini tam olarak kesen bir perdahlama makinesi kullanılarak pürüzsüz beton elde edilmektedir.

Beton zemin parlatma işlemlerinde özel yüzey silim makineleri ve elmas bıçaklarla işlem yapılmaktadır. Pürüzlü ve kirli görünümlü beton yüzeylere ilk etapta beton kazıma, honlama ve parlatma işlemleri yapılarak aşındırılır. Aşındırma sonrasında farklı ürünler kullanılarak beton yüzeyler mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmaktadır.

Beton şap, hemen hemen her çeşit zemin, güçlü ve dayanıklı zemin için en iyi temeldir. Bundan dolayı bazı durumlarda beton şap son kat olarak kullanılmaktadır. Beton yüzeyinin düzeltilmesi ile alakalı birçok çalışma yapılmaktadır. Çalışmaların son aşamasında, ince bir polimer bileşimi tabakasının tesviyesi, öğütülmesi ve tatbik edilmesi ile kusursuz görünüme sahip pürüzsüz beton ayarlanmaktadır. Yapılan çalışmalar yalnızca zemin kaplaması estetik bir görünüm kazanması içinde yapılmaz. Betonun üst tabakasının güçlendirilmesi ve sertleştirilmesi için de pürüzsüz beton uygulaması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.