Bilgi

Soğuk Derz Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Soğuk Derz Nedir Nerelerde Kullanılır

Birbirinden değişik beton katmanlarının planlı yahut plansız bir biçimde yeterli aderans ile kaynaşmaması birtakım hatalara yol açmaktadır. Bu gibi hatalar beton tabakalarının değişik olarak çalışmasına yol açmaktadır. Fakat bu hatalı uygulama birtakım durumlarda kaçınılmazdır.

İnşaat yapımı esnasında olan uygulama hatasına Soğuk derz denilmektedir. Betonların değişik aşamalar halinde dökülmesi durumunda birleşim bölümlerinde aderans, kısacası tutunma eksikliği görülmektedir. Birleşim noktasının iki yakası arasındaki bütünlük gözle gözlemlenecek bir biçimde bozulmuş olabilmektedir. Bu gibi durumlar kaçınılması gereken bir imalat yanlışı olsa da bazı büyük ölçekli beton döküm uygulamalarında bu kaynaşmama şekli yaşanmaktadır.

İlk döküm yapılan beton kütlesinin prizini almaya başlamasından veya tamamen prizini aldıktan sonra ikinci kütlenin dökülmesi ile soğuk derz oluşmaktadır. Bu kısımlarda betonun dayanımı, bir bütün olarak dökülen betona oranla daha düşüktür. Gerekli tedbirler alınarak ilave yapılacak noktada kuvvetli bağlantının yapılması sağlanmaktadır. Beton yüzeyinin tırtıklı olması çözüm yolları arasındadır. Bunun yanı sıra farklı kimyasal katkıların kullanımı da çözüm metotları arasındadır.

Soğuk derz kavramı bazı bölümler için son derece önemlidir. Bunlar döşeme, istinat duvarları, kolon ve kirişlerdir.

Soğuk Derz Nasıl Önlenir?

Kolon ve kirişlerin beraber dökülmesini sağlayarak soğuk derz hatasının yaşanmasını önleyebilirsiniz. Farklı nedenlerde dolayı beton döküm uygulaması yarım kalmışsa, tedbir alınmadan döküme devam edilmemelidir. Bu gibi durumlarda beton döküm işlemine devam edilirse zayıf kesitlerin oluşumu yaşanmaktadır.

Beton döküm planını en iyi şekilde yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan ekip, ekipman ve materyaller önceden hazırlanmalıdır. Ayrıca sıcak havalarda betonun daha hızlı priz alacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Sıcak havalarda priz geciktirici katkılar kullanarak soğuk derz oluşumunu önleyebilirsiniz.

Soğuk derz nedir? veya soğuk derz nasıl önlenir? gibi sorularınız için yukarıdaki yazımızı okuyabilir, soğuk derz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.