Bilgi

Teleskopik Platform Nedir?

Teleskopik Platform Nedir

Birçok farklı türü olan teleskopik platformlar, çeşitli iş kollarında kullanılabilmektedir. Bu platformların 14 metreden 45 metreye kadar kaldırabilme özelliğine sahip olan araçları bulunmaktadır. Teleskopik platformlar sayesinde istenilen yere rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Bu platformların akülü ya da dizel olmak üzere farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu araçlar birçok farklı genişliğe sahip olabilmektedir. Bu araçların boyutu yapılacak işlere uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. Bu araçlarda ne kadar yüksekliğin gerekli olduğu da önemli bir noktadır.

Standart teleskopik platformlar 20 metre yüksekliğe kadar erişebilmektedir. Sahip olunması gereken sepetin fazlası ile önemli olduğu bilinmelidir. Bu araçlarda hidrolik otomatik sepet dengeleyici olduğu için herhangi bir problem ile karşı karşıya kalma olasılığı azalmıştır. Aynı zamanda bu sepetlerde yer alan korna ve aydınlatma lambaları çok daha rahat bir çalışma ortamı sunmaktadır. Aydınlatma lambasının bulunduğu teleskopik platformlar ile gece çalışma yapmak da mümkündür. Bununla beraber pek çok türünde bulunan bir konu daha vardır. Araç kontrolü hem kuleden hem de sepet içerisinden sağlanabilmektedir. Bu özellik araç kullanıcıları için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. El freni çekildiğinde ise frenleme sistemi devreye girerek aşırı derecede sarsıntı yaşanmasına engel olur.

Teleskopik platformların yaklaşık olarak 200 kilograma kadar kaldırma ve taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Aynı zamanda 360 dereceye kadar dönüş yapma imkanı da sunmaktadır. Bu dönüş özelliği ile bulunduğu alanda dönmesi sağlanır.

Teleskopik platformları herkesin kullanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu araçların oldukça hassas bir dengesi vardır. Teleskopik platformlar hakkında gereken bilgilere sahip olmayan kişiler, bu araçları kullandığında oldukça büyük problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Bu sebepten dolayı araç hakkında yeteri kadar donanıma sahip olan kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Meydana gelen acil durumlarda alınması gereken birtakım önlemler mevcuttur. Aracın doğru ve sağlıklı bir şekilde çalıştırılabilmesi bütün uyarılar göz önünde bulundurulmalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen acil durumlarda el pompasının çekilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kumanda panolarında yer alan acil durdurma butonlarına basılması ile de araç durmaktadır.

Teleskopik platformlarda basınç yükselmelerine karşı basınç emniyet valfi de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.