Bilgi

Tesviye Betonu Kaç Günde Kurur?

Tesviye Betonu Kaç Günde Kurur

Kalıba alınmış olan betonun üst yüzeyine yahut saha betonlarının üstüne istenen terazide kaplama gerçekleştirmenin temeli tesviye betonudur. Yüzeyleri düzeltmek için yeni bir işlem yapmanın ilk işlemi tesviye betonlarıdır.

Yüzeylerde istenen düzlüğü sağlamak ya da yüzeylere istenen eğimi vermek için tesviye betonu atılmaktadır. Tesviye betonu olarak döküm yapılacak olan beton ilk olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan beton kullanılacak olan yere taşındıktan sonra, yerine döküm yapılır. Sonrasında ise mastar ile tesviye betonunun düzeltilmesi işlemine geçilir.

Tesviye betonu üstüne zemin izolasyonu gerçekleştirmek ve estetik güzellik katmak için şap atılmaktadır. Bu amaçların yanı sıra kullanılan alanın kullanım süresini maksimuma çıkarmak için kullanılan şap, mükemmel yer kaplama malzemesidir. Şap atıldığında doğal yöntemlerle şapın kuruma süresi 30 ile 60 gün arasında değişmektedir. Bu nedenle şap kurutma işlemlerinin doğal olmayan yöntemler kullanılarak hızlı şekilde yapılması gerekmektedir.

Tesviye betonlarının kuruma süresi aşağıda yer alan etmenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tesviye betonu kuruma süresi;

*  Karışım içerisinde yer alan malzemelere

*  Tabaka kalınlığına

*  Tabaka miktarına

*  İklim ve hava koşullarına

*  Ortam sıcaklıklarına

*  Kaplama tipine ve nemliliğe göre, tesviye betonu kuruma süresi değişmektedir.

Ancak sıcaklık ne kadar düşük olursa, tesviye betonun ayarlanması ve sertleştirilmesi de o kadar yavaş gerçekleşmektedir. Tesviye betonunun sertleşmesine nemlilik de etki etmektedir. Düşük nem seviyesinde, yüzey tabakası çok hızlı sertleşir. Yaşanabilecek bu durum çatlamalara ve sonrasında tahribata yol açar. Bundan dolayı, sıcak hava koşullarında, betonların bir günde birkaç kez sulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.