Bilgi

Tretuvar Nedir?

Tretuvar Nedir

Son dönemlerde sıklıkla duymaya başladığımız Tretuvar, yaya kaldırımı veya yürüyüş yolu gibi anlamlara gelmektedir. Fransızca kökenli bir kelime olan Tretuvar, inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Araç yolu ile yaya yollarını birbirinden ayırt etmek için de kullanılan Tretuvar, binalar ve yapılar için de kullanılır.

Yapıları su gibi faktörlerden muhafaza etmek amacı ile yapıların etrafına Tretuvar, diğer bir ifade ile yaya kaldırımları yapılmaktadır. Yapılan yaya kaldırımları Bina tretuvarı olarak bilinmektedir. Genel olarak 1 metre genişliğe sahip olacak ölçülerde uygulanmaktadır. Bina tretuvarı yani kaldırımlar, binaları en iyi şekilde korumaktadır. Binaların su çekerek deforme olmaması içinde Bina tretuvarı yapılmaktadır.

Yollara yapılan tretuvar ise araç ve yaya trafiğinin fazla olduğu noktalarda yayaların güvenli biçimde hareket etmelerine imkan sağlamak için uygulanmaktadır. Genel olarak yollarda, bilhassa şehir geçişleri gibi hem yaya trafiğinin hem de araba trafiğinin çok fazla olduğu noktalarda Tretuvarlar yapılmaktadır. Çünkü yayaların güvenli şekilde hareket etmelerini sağlamaktadır. Binalarda suya karşı koruma sağlayan Tretuvarlar, bina çevresinde yürüyüş alanı da oluşturmaktadır.

Tretuvar kelime manası bakımından kaldırım anlamına gelmektedir. Daha net bir ifade ile yaya ile araç arasındaki sınırları belirlemek içindir. Yapıları, binaları yağmur ve kar sularına karşı korumak amacı ile belirli yükseklik ve genişliğe sahip Tretuvar, farklı malzemeler kullanılarak inşa edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.