Bilgi

Vakumlu Beton Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Vakumlu Beton Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Betondan istenen performansı en üst seviyeye taşımak için vakum kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Yeni betonun içinde bulunan fazla suyun kontrollü biçimde yeniden geri vakum yolu ile alınma uygulaması sonucunda elde edilen betona, vakumlu beton ismi verilmektedir.

Beton içerisindeki işlenebilir suyun minimum seviyeye indirilmesi sonucunda su ve çimento oranını da düşmektedir. Yapılan uygulama betonun su ile çimento oranını ve betonun özelliklerini kontrol edebilmek için yapılmaktadır. Bu uygulama su oranının 15ile 30 cm derinlikte 20% oranına kadar düşürebilir. Taze betonlarda suyun vakum yolu ile çekilmesi betonda oturmaya sebep olmaktadır. Bundan dolayı beton kalınlığında %3 e kadar azalma olmaktadır. Çekilen su miktarı geçen zamana paralel olarak düşüş göstermektedir.

Son günlerde sıklıkla kullanılan Vakumlu beton, özellikle Geniş alanlar da ve hava alanı gibi zeminlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Basınç ve çekme dayanımını karşı dayanıklı vakumlu beton bunların yanı sıra Endüstriyel döşeme, Akar yakıt istasyonları ve Karayollarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşınma ve darbeye dayanıklı vakumlu beton, kullanıldığı alanlarda pek çok avantaj sağlamaktadır. Donma ve çözülmeye karşı dirençli vakumlu beton minimum maliyet ve zamandan tasarruf sağladığı için de tercih edilmektedir. Uzun süre dayanıklı, büzülmeyi engelleyen ve Saha beton uygulamalarında kullanılan bir yöntem olan, vakumlu beton kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Beton yapıların en önemli parçasıdır. İnşaat ve yapı materyali olarak ahşaptan daha fazla kullanılan beton, Dökümü yapıldıktan sonra herhangi bir bakım gerektirmemektedir. Hava koşullarına karşı dayanıklı vakumlu beton ucuz maliyetli malzemedir.

Vakumlu beton nedir? veya vakumlu beton nerelerde kullanılır gibi sorularınız için yazımızı okuyabilir, ayrıntılı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.