Bilgi

Vibrasyonlu Silindirler

vibrasyonlu silindir

Vibrasyonlu silindir, kendi statik yani durgun ağırlığı 2 ton ise vibrasyon, titreşim uygulandığında kendi ağırlığının ortalama olarak 2-3 katı dinamik, hareketli ağırlığa sahip olur. Yapılan uygulamaya sıkıştırma kuvveti denilmektedir.

Vibrasyonlu sıkıştırma sık ve devamlı kuvvet uygulaması yapılarak asfalt karışımının titreşmesini sağlamaya dayanmaktadır. Bu dinamik kuvvetler yalnızca karşılıklı sürtünmeyi düşürerek kendi kendilerini daha yoğun bir duruma getirecek biçimde taneleri harekete geçirir.

Vibrasyonlu silindirin sıkıştırma etkisini belirleyici faktörler şunlardır:

* Statik çizgisel yük

* Vibrasyon genliği (amplitüdü) ve frekansı

* Silindirleme hızı

* Vibrasyonlu tamburların adedi.

Vibrasyonlu Silindirler ve Genel Özellikleri

Konik kenarlı, çift düz tambur, asfalt ve granül zemine sahip yerler içindir. Tam hidrostatik kumanda sistemi ve her iki yanda dar kenar açıklığı yer almaktadır. Ayarlanan ve katlanabilen özellikte titreşimsiz kumanda kolu bulunmaktadır. Büyük boy vibrasyon emici takozlar neticesinde titreşim yapmadan çalışan üst gövde. Tek parmakla kontrol edilebilecek kadar konforlu ve ergonomik sürüş ve vibrasyon kontrolleri gibi özellikler yer almaktadır.

Vibrasyonlu silindir Kullanım Alanları:

Vibrasyonlu silindir, her çeşit kum ve çakıl karışımlı temel yapısının sıkıştırılması. Yol, otopark, kaldırım ya da yaya yolu, stadyum ve büyük salonların inşaatında temel hazırlığı. Her çeşit asfaltın sıkıştırılması ve haddelenmesinde kullanılmaktadır. Özel olarak sınırlı ve dar alanlardaki çalışmalar için mükemmel makinalardır.

Osilasyonlu Sıkıştırıcılar

Günümüzde vibrasyonlu sıkıştırmanın statik sıkıştırmaya oranla üstünlükleri çok fazladır. Osilasyonlu sıkıştırma sistemleri de fazlasıyla üstün sıkıştırıcı olduğunu kanıtlamıştır. Daha önce vibrasyonlu, lastik tekerlekli ya da statik silindirlerle uygulanan işler artık yalnızca osilasyon sistemi ile yapılabilmektedir. Bu sisten her çeşit asfalt tabakasına uyumludur. Özellikle sıkıştırılması problemli yüzeylerde osilasyon sisteminin diğer sıkıştırma sistemlerine oranla açık üstünlükleri bulunmaktadır.

Osilasyonlu Tandem Silindirlerinin Özellikleri

* Değişik asfalt yüzeylerine daha az vererek çalışma

* Düşük sıcaklıklarda bile ideal sıkıştırma

* Muhteşem yüzey kalitesidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.