Bilgi

Yeni Beton Kaç Gün Sulanır?

Yeni Beton Kaç Gün Sulanır

Beton neden sulanır? Beton kaç gün sulanmalı? Sıcak havalarda betonun korunması için ne yapılmalıdır? Gibi son dönemlerde sıklıkla sorulan sorulara detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beton yüzeyi sürekli olarak ıslak tutulmalıdır. Kürlenme süresi için önerilen süre yaklaşık 7 gündür. Tavsiye edilen süre kış aylarında uzayabilir. Yüzeye su püskürtmek betonu kürlemek için mükemmel bir yöntemdir. Şayet bu işlem aralıklı olarak yapılıyorsa mutlaka yüzeyin ıslak kalmasına dikkat edilmelidir. Bu sistemin bir dezavantajı bulunmaktadır. Dezavantajı ise maliyetidir. Sistem yalnızca yeterli miktarda su ve onu çalıştıran kalifiye eleman varsa çalışır.

Beton yüzeyinin ıslanmasını ve daha az buharlaşma oluşmasını önlemek için telis bezi ya da diğer neme dayanıklı kaplamalar kullanılabilir. Yüzey bölümünde bozulma olmasını önlemek adına beton sertleşir sertleşmez su tutucu örtüler kullanılmalıdır. Betonların döşeme köşeleri için daha dikkatli ve özenli olmalı, ona göre kaplamalar kullanılarak kaplama yapılmalıdır. Örtülerin devamlı olarak ıslak kalmaları sağlandığında, beton yüzeyler nemli kalmaktadır.

Beton yüzeyinin hortum gibi ürünler kullanılarak sulaması yapılmalıdır.

Beton dökümü yapıldıktan sonra suyun önemi büyüktür ve betonun kurutulmaması, diğer bir ifade ile bakımı için sulama yapılmalıdır. Bunun için beton günde en az 10 defa sabah, öğle ve akşam olmak üzere ıslatılmalıdır.

Sıcaksa ya da sıcak hava dalgası varsa gündüz beton sulaması yapılmaz. Aksi halde, betonlarda yanma yahut kırılmaya ve çatlağa neden olacaktır. Bu nedenle öğlen veya daha sonra ve özellikle gece yarısından sonra beton dökümü yapılmalıdır. Hava serin durumda iken betonun hızla donup, sulanamamasından meydana gelebilecek çatlaklardan kaçınmak için birtakım huşulara dikkat edilmelidir. Bunun için beton dökme ve sulama işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.