Kaynak Makinesi Nedir?

Kaynak makinesi, kaynağın yapılabilmesi için gerekli mekanik ve elektronik teçhizata sahip bir makine tipidir. Günümüzde, şarjlı olan kaynak makinesi tipleri bile çıkmıştır.

Bu makineleri anlayabilmek için elektrik hakkında belli düzeyde bir bilgimizin olması gerekmektedir.
Başta belirtmemiz gerekir ki; elektrik akımı bir elektron hareketidir. Elektronlar uygun ortamlar sağlandığı takdirde, çok oldukları yönden az oldukları ya da hiç olmadıkları yöne doğru ilerler. Bu genel bir elektrik kuralıdır ve elektronlar ( – ) kutup olarak adlandırılan katottan ( + ) kutup olarak adlandırılan anoda doğru hareket ederler.

Elektronların bu hareketine “ Elektrik Akımı “ denir. Ayrıca + ve – kutup arasında elektronları harekete geçiren bir elektron fazlalığı vardır. Buna da “ Gerilim “ adı verilir. Elektrik akımı tek başına elektrik ark kaynağı yapılması için yeterli değildir. Çünkü günlük yaşantımızda ve endüstride başka amaçlar için kullandığımız elektrik enerjisi, elektrik ark kaynağında aşağıda sıralanan olumsuzluklara yol açar.
Şebeke gerilimi olan 220 ya da 380 Volt, kaynak işlemi için çok yüksektir.
Bu gerilimin direkt olarak kaynak işleminde kullanılması, öldürücü etkisi nedeniyle tehlikelidir.
Bu gerilim ile kaynak arkı oluşturulduğu takdirde, elektrot ucundan iş parçasına elektron geçişleri esnasında patlamalar ve etrafa metal sıçramaları tehlikeli bir biçimde artar.
Tüm bunların nedeni; elektrik şebekesinden geçen elektrik enerjisinin gerilimin yüksek, şiddetinin düşük olmasıdır. Oysa elektrik ark kaynağı yapılabilmesi için gerilimin düşük ( 25 – 55 Volt ), şiddetinin yüksek ( 10 – 600 Amper ) olması istenir. Bu nedenden ötürü, elektrik akımının kaynak makinesi adı verilen gerilim üreteçleri tarafından, uygun bi elektrik arkı oluşacak şekle dönüştürülmesi gereği vardır.

Kaynak Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak makineleri elektrik akımının geçtiği elektrik tesisatından aldıkları elektrik enerjisini, kaynak arkını sürekli kılacak gerilim ve şiddete dönüştürerek kaynak akımını sağlarlar. Bunu yaparken de ya elektrik şebekesinden aldıkları alternatif akımdan yararlanırlar ya da kendi donanımlarında bulunan ekipman yardımıyla, alternatif akımı doğru akıma dönüştürürler. Ark kaynağını hem alternatif akımla, hem de doğru akımla yapmak mümkündür. Dolayısıyla kaynak makineleri;

Doğru Akım Kaynak Makineleri

Alternatif Akım Kaynak Makineleri olarak sınıflandırılırlar.
Doğru akım veren kaynak makineleri olarak, kaynak jeneratörleri ve kaynak redresörleri kullanılmaktadır. Alternatif akım veren makineler ise, transformatör olarak anılır.

Her iki grupta toplanan makinelerin, birbirlerine göre üstünlükleri vardır. İlk satın alma maliyeti açısından alternatif akımla çalışan makinelerin tartışılmaz üstünlükleri olması, bu tür makinelerin her metal işleri atölyesinde bulunmasına neden olmaktadır. Diğer yandan doğru akım veren makinelerin genel üstünlükleri şunlardır:

Düşük akım şiddetlerine ulaşmak mümkündür. Bunun anlamı; ince çaplı elektrotlar ile ince kesitli parçaların kaynağının başarıyla sonuçlanması demektir. Doğru akım ile bütün elektrot türlerinin kullanılması mümkündür. Doğru akımda arkın tutuşturulması daha kolaydır. Kısa ark boyu ile sürekli çalışmak mümkündür.

Düşük akım şiddetlerinde kaynak yapmak mümkün olduğundan, tavan ve dik kaynağı gibi zor konumlarda kaynak yapmak daha kolaydır. İnce sacların kaynağı başarılı bir şekilde sonuçlanır. Ark oluşumu esnasında meydana gelen sıçramalar daha azdır.
Bu sıralanan maddeler, bir bakıma doğru akımın üstünlükeri olarak kabul edilmelidir. Alternatif akımının üstünlükleri ise şunlardır;
Alternatif akım halinde ark üflemesi nadiren bir sorun oluşturur.
Alternatif akım ile kalın kesitli parçaların, kalın çaplı elektrotlar ile kaynağı rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kaynak Jeneratörü Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bu gruba giren kaynak makinesi, bir kuvvet makinesi tarafından tahrik ettirilerek, kaynak için gerekli elektrik akımını üretir. Tahrik işlemi, bir elektrik motoru ile sağlanabildiği gibi, bir benzin ya da dizel motor aracılığıyla da tahrik sağlanabilir. Hangi türde tahrik sağlanıyorsa, makine o isim ile anılır. Örneğin; elektrik motoru tahrikli jeneratör ya da içten yanmalı motor tahrikli kaynak jeneratörü. Bu türdeki makineler eskidir. Ancak; elektrik enerjisinin olmadığı şantiye sahalarında kullanılırlar.
Kaynak jeneratörlerinde akım üretici görevini, dinamo yerine getirir. Dinamo tahrik edilir.

Tahrik işlemi, ya elektrik motoru ya da içten yanmalı motor ile yapılır. Tahrik işlemi sonucunda dinamo rotoru manyetik alanda döner ve bunun sonucunda da elektrik akımı üretilmiş olur. Üretilen elektrik enerjisi, rotor milindeki kolektörden iki adet kömür fırça aracılığıyla çekilir ve kaynak kabloları yardımıyla kullanma yerine gönderilir.

Kaynak jeneratörleri aşağıda sıralanan olumsuzlukları nedeniyle tercih edilmez.
Bakım giderlerinin yüksek olması, kullanım ömürlerinin kısa olması, maliyetlerinin yüksekliği, verimlerinin düşüklüğü ( %45-65 ), boşta çalışma tüketimlerinin yüksekliği. Ancak; özellikle şantiye çalışmalarında, elektrik enerjisini de kendilerinin üretmesi ve doğru akım kullanmanın bütün özelliklerine sahiptirler. Hava ile temizlenir.

Kaynak Redresörleri Nedir?

Elektrik şebekesinde bulunan elektrik akımının türü alternatif akımdır. Redresörler alternatif akımı doğru akıma çevirirler. Bu yönleriyle jeneratörlere benzetilebilir. Ancak jeneratörler gibi dairesel hareket yapan organları olmadığı için sessiz çalışırlar ve jeneratörlere nazaran daha az masraflı makinelerdir.
Jeneratörlerden birçok bakımdan üstünlükleri yanında, doğru akımın sağladığı tüm üstünlüklere sahiptir. Ayrıca, boşta çalışma tüketimleri düşük, verimlilik yüksektir. Bakım giderleri düşüktür ve sessiz çalışırlar.

Kaynak Transformatörleri Nedir?

Alternatif akım veren kaynak makinelerine transformatör ya da kısa adıyla kaynak trafosu adı verilir. Alternatif akımı, doğru akıma çevirme gibi bir özellikleri yoktur. Sadece şebekeden aldıkları akımı kaynak yapılabilecek niteliklere dönüştürürler. Bu yönleriyle de oldukça yalın makinelerdir.
Kaynak transformatörleri, saclardan oluşmuş bir demir çekirdek ile bu çekirdeğe sarılı iki sargıdan meydana gelir. Sargılardan biri ince, diğeri ise kalın tellerden oluşur. Genel çalışma prensibi değişmemek kaydıyla, değişik biçimlerde demir çekirdek ve sargıya sahip, makineler üretilmektedir.

Kaynak Transformatörlerinin Özellikleri şu şekilde sıralanır;

Yatırım maliyetleri düşüktür.
Az yer kaplar ve hafiftirler.
Verimleri yüksektir. ( % 75-95 )
Boşta çalışma gerilimi yüksektir.
Fazlar eşit yüklenmez.
Ark üflemesi düşüktür.
Alternatif akım tehlikeli olduğu için kapalı alanlarda kullanılması önerilmez.

İnverter Çanta Tipi Kaynak Makinesi Nedir?

Teknoloji, elektrik ve elektronik bilimindeki gelişmeler, malzeme bilimindeki gelişmeler neticesinde, kaynak makinesinde kullanılan parçaların ufaltılmıştır. Kaynak jeneratörlerindeki gibi doğru akım ile kaynak mümkündür.

İnverter kaynak makinesi dendiğinde aklımıza hem DC yani Doğru Akım, hem de Taşınabilen kaynak makineleri gelmelidir.
DC ile çalışıldığında, düşük akım şiddetlerinde kararlı bir ark rahatlıkla oluşturulabilir ve düşük akımla çalışılabildiği için, ince çaplı elektrotlar ile küçük kesitli parçaların kaynağı yapılabilir. Kısa ark boylarında çalışılabilir ve sıçramalar daha az olur.
Ufak makineler olduğu için, çalışılması zor yerlere rahatlıkla girilebilir. Ayrıca DC ve düşük akımla da çalışılabildiği için tavan ve zor pozisyonların kaynağında başarılıdır. Bazı kaynak makinalarında Hem Alternatif Akım hem de Doğru Akım ( AC / DC ) kullanılabilir. Bu tip kaynak makinesi nde istenildiği zaman Alternatif akım, istenirse de doğru akım seçilebilir.
Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, Hem Alternatif Akımın (AC) hem de Doğru Akımın (DC) kendine göre avantajlar ve dezavantajları vardır. Burada önemli olan, kullanım yerine uygun akım tipi, elektrot, gerilim, akım, gaz kullanılmasıdır.

Kaynak Makineleri Fiyatları

Sitemizde satışını yapmış olduğumuz kaynak yapabilme kapasitesine sahip çanta tipi kaynak makineleri, örtülü elektrod kaynak makineleri, argon (TIG) kaynak makineleri, gazaltı (MIG/MAG) kaynak makineleri, tozaltı kaynak makineleri, kaynak Jeneratörleri, plazma kesme makineleri modellerine rastlayabilirsiniz.

Bu bağlamda bir incelemede bulunduğunuzda en ucuz kaynak makinesi kullanım alanları değiştikçe tabi ki de teknik özellikleri hesaba katıldığında kaliteli kaynak ürünü olan kaynak makinesi çeşitlerine göre fiyatları artış göstermektedir.
Yukarıda bahsedilen detaylar konular göz önünde bulundurularak sitemizde ufak bir inceleme yaparak size uygun olan kaynak makinesi modelini belirleyebilir ya da bizi arayarak detaylı teknik bilgilendirmesinden sonra işinize en uygun kaynak makinesi çeşitlerini belirleyebiliriz.

Gösterilen sonuç sayısı: 12

Show sidebar
cutmaster 12mm plazma kesme makinesi fiyat
Close

Cutmaster 12 mm PLUS Plazma Kesme Makinası

Cutmaster 12 mm PLUS Plazma Kesme Makinası Teknik Özellikleri Maksimum amper çıkışı: 40 amper Temiz kesim: 12 mm Maksimum kesim: 15 mm Koparma: 20 mm Delme kapasitesi: 6 mm Giriş gücü: 230 volt, 14 amper, monofaze, 50/60 hz 40 derecede çalışma verimi: 40 A'de %40 Ölçüler (yükseklik x genişlik x uzunluk) : 228 x 117 x 470 mm Ağırlık: 11,8 kg Torç modeli: SL40 Hava basıncı: 5,2 bar Debi: 91 l/dk. Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
cutmaster 20mm plazma kesme makinesi fiyatı
Close

Cutmaster 20 mm Plazma Kesme Makinası

CUTMASTER 20 mm Plazma Kesme Makinası Teknik Özellikleri Maksimum amper çıkışı: 60 amper Temiz kesim: 20 mm Maksimum kesim: 25 mm Koparma: 32 mm Delme kapasitesi: 16 mm Giriş gücü: 400 volt, 16 amper, trifaze, 50/60 hz 40 derecede çalışma verimi: 60 A'de %40 Ölçüler (yükseklik x genişlik x uzunluk) : 381 x 305 x 610 mm Ağırlık: 19,5 kg Torç modeli: SL60 Hava basıncı: 4,8 bar Debi: 175 l/dk. Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
cutmaster 25 mm plazma kesme makinesi fiyat
Close

Cutmaster 25 mm Plazma Kesme Makinası

CUTMASTER 25 mm Plazma Kesme Makinası Teknik Özellikleri Maksimum amper çıkışı: 80 amper Temiz kesim: 25 mm Maksimum kesim: 30 mm Koparma: 38 mm Delme kapasitesi: 15 mm Giriş gücü: 400 volt, 20 amper, trifaze, 50/60 hz 40 derecede çalışma verimi: 80 A'de %40 Ölçüler (yükseklik x genişlik x uzunluk) : 381 x 305 x 610 mm Ağırlık: 19,5 kg Torç modeli: SL60 Hava basıncı: 5,2 bar Debi: 189 l/dk. Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
gl 451 dc kaynak makinesi özellikleri
Close

Magmaweld Oerlikon GL 451 DC MMA Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon GL 451 DC MMA Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (3 Faz): 400V Şebekeden Çekilen Güç: 28,3 (%35)kVA Giriş Akımı: 41 (%35)A Kaynak Akım Ayar Sahası: 60 - 450A Anma Kaynak Akımı: 450 (%35)A Açık Devre Gerilimi: 73V Elektrod Çapı: 2.50 - 6.00mm Karbon Kesme Elektrodu: 6.00 - 8.00mm Boyutlar (u x g x y): 920 x 660 x 900mm Ağırlık: 228Kg Koruma Sınıfı IP21 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
gl kaynak makinesi 600
Close

Magmaweld Oerlikon GL 600 DC MMA Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon GL 600 DC MMA Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (3 Faz): 400V Şebekeden Çekilen Güç: 36,6 (%35)kVA Giriş Akımı: 53 (%35)A Kaynak Akım Ayar Sahası: 90 - 600A Anma Kaynak Akımı: 500 (%35)A Açık Devre Gerilimi: 72V Elektrod Çapı: 3.25 - 6.00mm Karbon Kesme Elektrodu: 6.00 - 10.00mm Boyutlar (u x g x y): 920 x 660 x 900mm Ağırlık: 244Kg Koruma Sınıfı: IP 21 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
magveweld ministicik kaynak makinesi
Close

Magmaweld Oerlikon Ministick Çanta Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon Ministick Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 6,83 kVA Şebekeden Çekilen max. Akım (MMA): 29,7 Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 5 – 140 Akım Anma Kaynak Akımı: 140 (%15) A Açık Devre Gerilimi: 75 VDC V Elektrod Çapı: 1.60 - 3.20 mm Boyutlar (u x g x y): 360 x 120 x 200 mm Ağırlık: 4.25 Kg Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
çanta tipi magmawld 150 ı kaynak makinesi
Close

Magmaweld Oerlikon Monostick 150 I Çanta Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon Monostick 150 I Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 6,8 (%20) kVA Giriş Akımı: 29,8 (%20) Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 10 – 150 Akım Anma Kaynak Akımı: 140 (%20) Akım Açık Devre Gerilimi: 63 Volt Elektrod Çapı: 1.60 - 3.25 mm Boyutlar (u x g x y): 467 x 160 x 312mm Ağırlık: 7,5: Kg Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
165 i çanta tipi kaynak makinesi
Close

Magmaweld Oerlikon Monostick 165 I Çanta Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon Monostick 165 I Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 7,7 (%20) kVA Giriş Akımı: 33,4 (%20) Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 10 – 160 Akım Anma Kaynak Akımı: 160 (%20) Akım Açık Devre Gerilimi: 65 Volt Elektrod Çapı: 1.60 - 3.25 mm Boyutlar (u x g x y): 467 x 160 x 312mm Ağırlık: 7,5Kg Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
monosticik 200 I 185 çanta kaynak makinesi özellikleri
Close

Magmaweld Oerlikon Monostick 200 I Çanta Kaynak Makinesi

MAGMAWELD OERLİKON MONOSTICK 200 I Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 9,7 (%14) kVA Giriş Akımı: 42,1 (%14) Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 10 – 200 Amper Anma Kaynak Akımı: 160 (%20) Akım Açık Devre Gerilimi: 65 Volt Elektrod Çapı: 1.60 – 4,00 mm Boyutlar (u x g x y): 467 x 160 x 312mm Ağırlık: 10,5Kg Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
td335 dc kaynak makinesi magmaweld marka
Close

Magmaweld Oerlikon TD355 DC MMA Kaynak Makinesi

Magmaweld Oerlikon TD355 DC MMA Kaynak (redresörü) Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (3 Faz): 400V Şebekeden Çekilen Güç: 21,4 (%35)kVA Giriş Akımı: 31 (%35)A Kaynak Akım Ayar Sahası: 60 - 350A Anma Kaynak Akımı: 320 (%35)A Açık Devre Gerilimi: 54 - 64V Elektrod Çapı: 2.00 - 5.00mm Boyutlar (u x g x y): 950 x 660 x 650mm Ağırlık: 125Kg Koruma Sınıfı: IP21 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
monostick 200 ic kaynak makinesi
Close

Monostick 200 İC Çanta Tipi Kaynak Makinesi

MAGMAWELD OERLİKON MONOSTICK 200 İC Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 9,86 (%14) kVA Giriş Akımı: 42,1 (%14) Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 5 – 200 Amper Anma Kaynak Akımı: 200 (%14) Akım Elektrod Çapı: 1.60 – 5,00 mm Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta
çanta tipi 201 kaynak makinesi
Close

Monostick 201 I Çanta Tipi Kaynak Makinesi

MAGMAWELD OERLİKON MONOSTICK 201 I Çanta Kaynak Makinesi Teknik Özellikleri Şebeke Gerilimi (1 Faz): 230 Volt Şebekeden Çekilen Güç: 9,7 (%14) kVA Giriş Akımı: 42,1 (%14) Akım Kaynak Akım Ayar Sahası: 10 – 200 Amper Anma Kaynak Akımı: 200 (%14) Akım Açık Devre Gerilimi: 65 Volt Elektrod Çapı: 1.60 – 4,00 mm Boyutlar (u x g x y): 467 x 160 x 312mm Ağırlık: 10,5Kg Koruma Sınıfı: IP23 Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin: whatsapptelefonposta