Bilgi

Ankraj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ankraj Nedir Çeşitleri Nelerdir

Bir elemanın veya donatının başka materyal, ortam yahut eleman içerisine konularak orada sabitlenmesine Ankraj denilmektedir. Mevcut olan yapıların tamirat ve güçlendirilmesinde ankrajlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra yapılar da kullanılmamış ya da daha sonra planlanarak binaya taşıyıcı elemanların ilavesinde de ankraj kullanımı yapılmaktadır. Fabrikaların makine kurulumları yapılırken genel olarak ankrajlar tercih edilmektedir.

Yapı elemanlarını betona sabitleme ve demirlemek için ankraj tercih edilmektedir. Ankraj elemanlar üstüne uygulanmış olan gerilme kuvvetini taban Kısımına iletmektedir. Birbirinden değişik türde ankraj çeşidi bulunmaktadır.

Kullanım amaçlarına paralel olarak Ankraj modelleri ikiye ayrılmaktadır.

Pasif Ankraj Çeşitleri

Zeminin ankraja hareket etmesi ile yük taşıyan modellere Pasif Ankraj denilmektedir. Ön germeli ankraj çeşidi yüksek hareketleri daha uygun oranlara indirmektedir. Özellikle yapıya ya da zemin yüzey levhasına çekilerek kullanım yapılan çeşitlerdir.

Öngermeli Ankraj Çeşitleri

Geçici ve kalıcı ankraj olarak farklılık gösteren Öngermeli Ankraj Çeşitleri de çok satanlar arasında yer almakradır.

İnşaat yapımı esnasında Geçici ankraj kullanılmaktadır. Geçici ankraj kısa süreli yarar sağlamaktadır. Kullanım süresi ortalama olarak iki senedir. Yapı ve kazı alanları için Kalıcı ankraj tercih edilmektedir. Ortalama kullanım süresi 75 ile 100 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Gücü düşük zeminlerde çökmeyi önleyen Ankrajlar yapılar için son derece önemlidir. Yer altına yapılacak olan otoparklarda ya da yer altı ulaşım yerlerinde de Ankraj kullanımı yapılmaktadır. Barajların yükseltilmesi için de Ankraj kullanımı yapılmaktadır. Kullanım alanı değişiklik gösteren Ankrajlar denizlerin kıyı şeridine ulaşan dalgalarının iskelelere zarar vermemesi içinde kullanılır. Deprem tarzı afetlerde yaşanabilecek can kayıplarını engellemek için ankraj kullanımı mecburidir. Ankraj uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.