Bilgi

Asfalt ve Beton Kesme Makinaları Nedir?

beton kesme

Binalardaki değişimlerin ivme kazanması ve teknolojinin ilerlemesi ile asfalt ve beton kesme makineleri geliştirilmiştir. Bu makinalar beton kesimine daha uygun, her ortamda kesim yapabilecek biçimde tasarlanmıştır. Beton kesme makineleri ile yatay ve dikey beton kesimi yapılmaktadır. Beton kesme makinaları ülkemizde bulunan firmalar tarafından üretilmektedir. Beton kesim yapan firmalarının giderek artması beton kesme sektörünün kapasitesini göstermektedir.

Değişik alanlarda kullanılmak için farklı beton kesme makineleri üretimi yapılmıştır. Mesela, yatay ve dikey alanlarda hidrolik kesim yapabilmek için üretimi yapılmış makinalar. Bunun yanı sıra asfalt ve derz kesim işlemi için derz kesme ve elli cm’den kalın betonları kesebilmek için halatlı kesim makinası üretilmiştir.

En Çok Kullanılan Beton Kesme Makinaları

  • Hidrolik kesim
  • Derz kesme
  • Halatlı kesim
  • Karot makinası
  • El kesme makinası

Bu makineler ile beton kesim işlemlerine kolaylıkla çözüm sağlanmaktadır.

Hidrolik kesim makinası, hidrolik yapıya sahiptir. Uzaktan kumandalı raylı sistem ile ray üstünde hareket mekanizmasına haiz testere yardımı ile kolay kesim imkanı sağlamaktadır. 50 cm derinliğe kadar kesim için uygundur. Yatay ve dikey alanlara kurulum yapılabilen ray sistemi, rayın kesim yapılacak noktaya dübellenmesi, hidrolik makinanın seçim sebebi olmasının en önemli sebebidir.

Asfalt kesim işlemi ve inşaat derzlerinde kullanılmak için icat edilen derz kesme makinasının elektrikli, dizel ve benzinli modelleri bulunmaktadır. 50 cm kalınlığa varabilen yalnızca yatayda kesim yapabilen bir testere kesim makinasıdır. En fazla kullanıldığı alanlar asfalt ve derzlerin kesiminde tercih edilen bir makinadır.

Halatlı kesim hemen hemen sınırsız kalınlıkta kesim yapabilme kapasitesinde olan makinedir. Halat ile beton kesme isimlerine sahip ve başka makinelerin tersine testere ile değil halat ile kesim uygulanmaktadır. Değişik aparatlar yardımı ile açılı kesim bile mümkündür.

Kesim makinesi olmayan ancak kesim işlemlerinde kullanılmakta olan karot makinesi, bilinen ismi beton delme makinesi ile beton kesme uygulamasına çürütme denilmektedir. En minik çapta delik açılarak ihtiyaca uygun parçalara ayrılan beton istenilen biçimde kesilmektedir. Kesim makinalarının yetersiz kaldığı yerlerde kullanılır.

El kesme makinesi yardımcı makine olarak tercih edilmektedir. Küçük işlemler için çok uygundur.

Kesim işlemleri bu biçimde bu makineler ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.