Bilgi

Aydınlatma Kulesi

Aydınlatma Kulesi

Aydınlatma kulesi, bir ya da daha çok yüksek yoğunluklu lamba ve bir direğe sahip olan bir mobil cihazdır. Hemen her zaman lambalar, lambalara güç vermek için bir jeneratörle beraber bir treylere bağlı olan direğe bağlanır. Normalde lambalar metal durumunda ampullerdir ve jeneratör dizel motor ile çalışır. Yeni üretilen serilerde LED ile donatılan çeşitler de bulunmaktadır. Bununla beraber aküyle, güneş enerjisiyle ve hidrojenle çalışan çeşitler de yer almaktadır.

Elektrodensiz aydınlatması mevcut olan aydınlatma kuleleri de bulunmaktadır. Modüler kitlerde jeneratör seti, römork, ampül ve direklerin birbiri ile ayrılmasına izin vermektedir. Başka bir alternatif ise şişme bottur. Özellikle bir şişme direk kullanım yapıldığında, ışıklar direğe bir reflektör takılarak zemine yakın yerleştirilebilir. Yumuşak aydınlatma talep edildiğinde, şişirilebilir bir balon yani difüzör kullanılabilir. Bir şişme direk difüzör olarak rahatlıkla kullanım yapılabilir.

Aydınlatma ışık kuleleri özellikle inşaat yapımı için kullanılmaktadır. Ayrıca madencilik, hareketli görüntü üretimi, yıkım, acil servis ve petrol arıtma gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra spor ve tarım sektörleri gibi güçlü, geçici ve dış mekan aydınlatmasının talep edildiği diğer faaliyetler için rahatlıkla kullanılmaktadır.

Uygun olmayan ortamlarda ve sert hava şartlarında, uzak ve engebeli yollarda aydınlatma ışık kuleleri çeşitli uygulamalar ile kendi önemini artırmıştır. Karayollarının yapım ve onarımı, hava alanları, stadyum, oteller, tatil köyleri, konutlar ve şantiyeler için aydınlatma ışık kulesi çok fayda sağlamıştır. Ayrıca son zamanlarda arama ve kurtarma operasyonları, sergiler ve petrol sondaj rafinerilerinde de taşınabilirlik ve kullanım rahatlığından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır.

Bunların haricinde, aydınlatma kulesi askeri üs, otoyol tünelleri, köprüler ve rüzgar türbinleri yapımı gibi uygulamalarda da fazlası ile kullanışlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.