Bilgi

Basınçlı Yıkama Makinesi Nedir?

Parke ve fayans gibi çeşitli yüzeylerin ve binaların, yapı cephelerinin, otomobillerin, kamyonların, motosikletlerin, teknelerin, gemilerin ve beton yüzeylerin üzerinde bulunan lekelerin çıkartılması ve bu zeminlerin yıkanması amacıyla kullanılan cihazlara basınçlı yıkama makinesi denir.

Son dönemlerde profesyonel olarak yıkama işini üstlenen kişilerin ve şirketlerin kullanımının yanı sıra bireysel kullanım içinde talep görmektedir. Basınçlı yıkama makineleri gündelik hayatımızda karşımıza en fazla oto yıkama sektöründe çıkmaktadır. Konusu geçen zeminlerin üzerindeki boya gibi kalıntıları, kalıplaşmış kirleri, tozları ve çamur kalıntıları gibi arzu edilmeyen maddeleri yok etmek için kullanılır. Temel çalışma prensibi olarak yüksek basıncın zemine püskürtülmesiyle arzu edilen neticeye ulaşmaktır.

Basınçlı Yıkama Makinesi Fiyatları?

Basınçlı yıkama makinasının kapasitesi genel olarak dakika başına püskürttüğü galon yahut litre olarak tabir edilir. Basıncı, santimetre kare, Pascal yahut bar ölçüleriyle ifade edilen basınçlı makinaların farklı basınç güçlerine haiz çeşitleri bulunmaktadır. Gücüne ve dayanıklılığına göre, kullanım sektörünün endüstriyel veya ev tipi olmasına göre de fiyat yapısı değişiklik göstermektedir.

Nasıl ki bahçede sulama işlemi esnasında ya da araç yıkarken bahçe hortumunda suyun aktığı ucun bir kısmını kapadığımızda daha basınçlı su çıktığı gibi, bu basınçlı yıkama makineleri de basınçlı su üretmek için ideal cihazlardır. Basınçlı yıkama makinelerinin yıkama esnasında temin edileceği suyun, kaynağının yeterli seviyede olması fazlasıyla önemlidir. Şayet makinanın tüketim yapacağından daha az oranda su kaynağı varsa, bu yetersiz su basınçlı yıkama makinesine ve pompasına çeşitli zararlar verebilmektedir.

Bazı basınçlı yıkama makinalarında deterjan tarzı kimyasal temizlik maddeleri kullanımı ile hijyenin etkisi yükseltilmektedir. Maksimum basınçlı enjektöre haiz olan türdeki yıkama makineleri deterjanı su pompadan çıktıktan sonra karıştırmaktadır. Düşük basınçlı enjektöre haiz olan türdeki yıkama makinelerinde ise kimyasal temizlik malzemesini suyla pompaya girmeden önce karıştırmak gerekmektedir.

Kullanılan enjektör pompasıyla beraber tercih edilen deterjan seçimi de çok önemlidir. Tercih yapılırken bu etkenler ayrıntılı incelenmezse basınçlı yıkama makinesinin pompasına hasar verilebilir ve makine garanti dışı olabilir. Yıkama makinelerinin özellikle de maksimum basınca haiz olan endüstriyel türleri büyük bir dikkat göstererek kullanılmalıdır. Aksi takdirde, insan vücuduyla temasında zarar verecek kadar kuvvetlidir. Bu nedenle bilinçli ve eğitimli bireyler haricinde kullanılmasına imkan sunulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.