Bilgi

Beton Altı Naylon Ne İşe Yarar?

Beton Altı Naylon Ne İşe Yarar

Beton altına neden naylon serilir, beton altı naylon ne işe yarar ve beton altına serilen naylon nasıl olmalıdır gibi sorular, inşaat sektörünün her geçen gün arttığı son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda beton altı naylon ile alakalı sorularınızı ayrıntılı şekilde cevaplandırıyoruz.

Endüstriyel beton uygulamaları esnasında birtakım aşamalar bulunmaktadır. Beton altı naylon bu aşamalardan bir tanesidir ve yaygın şekilde uygulanmaktadır.

Beton ile alt katmanın arasına polietilen yani naylon film tabakası konulmaktadır. Alt katmana sızarak ya da alt katman tarafından emilerek betonun suyunu yitirmemesi için naylon kullanılmaktadır. Bu durum betonların prizini aldıktan sonra alt katmanda meydana gelebilecek suyun betona temasını engelleyerek kapilarite ile suyun beton içinde yükselmesine engel olarak rutubet gibi problemlerin oluşmasına engel olmaktadır. Beton altı naylon 40 cm bindirme olacak biçimde serilip yerleştirilmelidir.

Yüzey hazırlığı zeminde kullanılacak betonunun türüne göre farklılık göstermektedir. Endüstriyel tesisler, depo alanları, yollar, otopark zeminleri ve benzeri tesisler niteliklerine göre değişik kullanım amaçlarına sahip özelliktedirler.

Betonların kalınlığı, betonun türü, içeriğindeki demir donatı oranları ve eğimleri göz önünde bulundurularak tasarım yapılmaktadır. Uygulamaya başlamadan evvel ilk önce saha betonu alt dolgusu uyumlu dolgu malzemeleri ile proje kotuna kadar kademeler şeklinde sıkıştırılarak getirilmektedir. Toprak zemine yerleşen veya diğer bir ifade ile konulan saha betonu, beton içerisindeki suyun emilmesini engellemek amacı ile naylon branda serilmesi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.