Bilgi

Beton Atıldıktan Sonra Kalıp Kaç Gün Sonra Sökülür?

Beton Atıldıktan Sonra Kalıp Kaç Gün Sonra Sökülür?

İnşaat sektörü giderek daha popüler hale geldiğine göre, bazı teknik becerileri öğrenmemiz gerekiyor. Etrafta ortaya çıkan ve hızla ilerleyen beton yapıları görebilirsiniz. Bu ilerlemeye ayak uydurabilmek için çeşitli farklı ayrıntıları öğrenmek gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ise beton atıldıktan sonra kalıpların kaç gün sonra söküleceğidir.

Kullanılan kalıpları yanlış zamanda kaldırırsanız birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Her bir betonarme kalıbın farklı kaldırma süreleri vardır.

Kalıpların sökülmesi Betonun ağırlığı ve yapısı, üretiminde kullanılan tekniklerle doğrudan ilişkilidir. Örnek verecek olursak, bir betonun taşıyabileceği yüklerin ağırlığı ve betonun bunları taşıyabilecek kadar sertleşip sertleşemeyeceği çok önemli faktörlerdir.

Kalıp sökme süreleri birtakım etkenlere karşı farklılık göstermektedir. Kalıp sökülme uygulamaları ile ilgili olarak TS 500’de belirtilen madde, yetkin kontrol mühendisinin onayı olmaksızın herhangi bir kalıbın yerinden söküm yapılmaması yönündedir.

Beton dökümünün bitimi ile kalıbın çıkarılması arasındaki süre, kullanılan çimentonun cinsine ve betonun dayanım kazanma hızına göre değişkenlik göstermektedir. Suyun çimentoya göre oranına, yapının türüne, etkilerin hacmine ve iklim şartlarına göre de farklılaşmaktadır. Kalıpların sökülme süresi, bütün bunların yanı sıra betonun döküldükten sonra muhafaza edilmesine de bağlıdır.

Soğuk hava şartları olarak ifade +5 C’’nin altındaki hava koşullarında ise kalıp alma süreleri beton basınç dayanımları bakımından doğrulanmalıdır. Ayrıca minimum 5 Mpa’lık basınç dayanımı oluşuncaya kadar dondan muhafaza edilmelidir. Bu koşullarda 3 gün kalıp kesinlikle sökülmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.