Bilgi

Beton Ayrışması Neyi İfade Eder?

Beton Ayrışması Neyi İfade Eder

Betonda Ayrışma kısacası Segregasyon ismi ile de bilinmektedir. Segregasyon kelimesi ayrılma ya da diğer bir ifade ile ayrışmadır. Yapı sektöründe ise segregasyon, betonu meydana getiren veya oluşturan materyallerin birbirinden ayrılmasıdır. Beton ayrışması betonun üniform özelliğini yitirmesi anlamına da gelmektedir.

Beton ayrışması taze betonda, bileşen materyallerin homojen olmadan dağılmasıdır. Segregasyon beton yapısındaki özellikleri bozan olumsuz koşullardan bir tanesidir.

Beton ayrışması olan betonlar da agregalar ile çimento hamuru döküm gerçekleştirilecek ortamda beraber hareket etmezler. Akışkan özellikteki çimento hamuru özelliğini kaybettiğinden ötürü daha fazla yere yayılır. Bu durumda agregalar ise genel olarak dökümün gerçekleştirildiği noktada yığılarak kalmaktadır.

Beton ayrışması sonucunda beton karışımların bazı yerlerinde daha büyük agregalar, bazı yerlerinde de ince agregalar oluşur. Ayrıca çimento hamuru dağılmadığı için beton karışım homojen değildir. Yaşanan beton ayrışması durumu aynı beton karışımının farklı bölgelerinde değişik mukavemet değerlerinin oluşmasına yol açar.

Segregasyon yani beton ayrışması betonarme yapı elamanlarının görüntüsünün bozulmasına da neden olmaktadır. Beton ayrışması ayrıca kesit performansının düşmesine de etki etmektedir.

Segregasyon olayı taze betonun karıştırılması esnasında veya taşınması sırasında yapılacak olan hatalardan kaynaklı meydana gelmektedir. Bu gibi nedenlerin yanı sıra betonların yerine yerleştirilmesi ve sıkıştırılma aşamasında da yapılacak hatalardan herhangi birinin sonucunda da beton ayrışması yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.