Bilgi

Beton Çok Sulu Olursa Ne Olur?

Beton Çok Sulu Olursa Ne Olur

Beton çok sulu olursan ne olur? Betonda su/çimento oranı neden önemlidir? veya betonda su/çimento oranı ne olmalı gibi son dönemlerde sıklıkla sorulan soruları bu yazımızda cevaplandırıyoruz. Betonun dayanımını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beton yapımı esnasında kullanılan su, çimento ile birlikte reaksiyona girerek sertleşmeyi sağladığı gibi karışımı da işlenebilir hale dönüştürmektedir. Su ve çimentonun oranı beton dayanımına etki eden esas ve temel etkenlerden bir tanesidir. Betonlarda dayanıklılık ya da geçirgenlik tarzı özellikler çok mühimdir. Ancak betonların dayanımı, genel olarak en değerli özellik olarak kabul görür. Beton dayanımı, betonun kalitesinin genel ve en net ifadesidir. Neden derseniz dayanım direk yapı ile alakalıdır. Ayrıca, betonların dayanımı tüm yapısal tasarımlarda hayati önem taşımaktadır.

Beton üretiminde karışımı işlenebilir duruma dönüştürmek için gereksinim duyulan su miktarı akışkanlaştırıcı katkı ürünlerinin ilavesi gibi durumlarda artış göstermektedir. Bundan dolayı su ile çimento arasındaki oran yükselmekte, dayanım ise su miktarı arttığı için düşüş göstermektedir.

Beton çok sulu olursa birtakım sorunlara neden olacağı için, hazır beton üretiminde kullanılacak olan su miktarı, laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen deneyler sonucunda tespit edilmektedir. Betonlara verilecek ekstra su, betonların çok sulu olmasına yol açarken, dayanımın düşmesine de sebebiyet vermektedir.

Çok sulu olan betonlarda, beton yüzeyinde bulunan rötre çatlaklarının sayısı ve boyutları artış gösterir. Fazla miktardaki su, betonları fiziksel ve kimyasal etkilere karşı güçsüz kılar. Betona fazladan eklenen su, önemli oranda betonun mukavemetini düşürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.