Bilgi

Beton Kesme Neden Yapılır?

Beton Kesme Neden Yapılır

Betonarme yapılarda, beton duvar veya döşemelerin kesim gereksinimi farklı sebepler ile meydana gelebilmektedir. Projelendirme veya işlem sırasında unutulan veya yapılmayan ek yapı, havalandırma boşlukları, pencere, teçhizat boşlukları, makine boşlukları ve tesisat boşlukları gibi yerlerin kesim uygulamaları ideal beton kesim makineleriyle daha sonra yapılabilmektedir.

Genel olarak yapıların beton döküm uygulamaları esnasında bilhassa küçük boşluklar için kalıp hazırlama uygulamaları daha uzun zaman alabileceğinden, tek parça şeklinde beton dökümü gerçekleştirilmekte ve daha sonraki evrelerde betondan gereken alanlar kesilerek ihtiyaç duyulan boşluklar meydana getirilmektedir. Eski yapılardaysa günümüzde işlem yapılması gerekli olan birçok ek tesisat, teçhizat gibi uygulamalar için beton duvar veya döşemelerde ideal çaplarda deliklerin açılması veya pencere, kapı oluşturulması gibi daha büyük yerlerde beton kesimi işlemi gerekli olabilmektedir.

Beton kesim uygulamasının en fazla gerekli olma sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Betonarme yapılarda pencere ve kapı açılması için beton kesimi yapılır.
  • Havalandırma boşluklarının açılması için beton kesim işlemi yapılır.
  • Tesisat bacaları için beton kesimi yapılır.
  • Teçhizat, tank, makine, silo gibi yapı içerisinde tek tabya yüksekliğine sığmayan malzemeler için ihtiyaç duyulan boşlukların açılması.
  • Parapet veya istinat duvarı gibi beton duvarlarda kısaltma yapılması veya kesilerek tamamı ile kaldırılması uygulamaları.
  • Su kanalları için döşeme beton veya sap kesim uygulamaları.
  • Yapıların zayıflatılması veya hafifletilmesi için gerçekleştirilen beton kesimleri.
  • Yapılarda izinli inşaat yerlerinde taşmalar meydana gelmesi halinde gereken alanların kesilmesi.

Günümüzde gereksinimlerin yanında tasarımcılar yalnızca dekoratif amaçlar ile beton kesimi yapmayı arzu edebilmektedir. Beton kesim uygulaması çok çeşitli amaçlar ile çok çeşitli yüzeylerde yapılmak istenebilir. Burada dikkatli olunması gereken konu beton kesimi yapılırken en ideal olan kesim yönteminin belirlenmesidir. İdeal olan kesim yönteminin belirlenmesi hem zaman hem de işin mali yönünden tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Beton kesim işlemi gereksiz yere işlem yapılacak bölgeye zarar verilmesine engel olur.

Beton kesme uygulaması profesyonel şirketler tarafından profesyonel ekip ve kaliteli malzemeler ile yapılması gerekli olan riskli bir uygulamadır. Kesim işleminin ideal cihazlar ve profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmemesi halinde istenmeyen kazalar meydana gelebilmekte, kesim yapılan yapılarda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşturabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.