Bilgi

Beton Kürü Nedir?

Beton Kürü Nedir

Beton kalitesine etki eden en önemli faktör betonun kürlenmesidir. Temel olarak kürleme, çimentonun hidratasyonunun ilk aşamalarında ihtiyaç duyulan suyun bulunduğu ortamda bulunmasını sağlamaktır. Bu, su kaybını önleyerek veya yüzeye su ekleyerek sağlanabilir.

Çimentonun hidrate olması için ihtiyaç duyulan su, yüzey buharlaşması sebebi ile yitirileceği için, kür gerekmektedir. Betonun yüzeyden kaybedeceği su tekrardan verilmelidir. Aksi takdirde bu kayıp, arzu edilmeyen plastik deformelere ve çatlaklara neden olabilir.

Beton kendiliğinden dayanım kazanan bir materyal değildir. Bundan dolayı betona birtakım bakımlar uygulanmalıdır. Mesela betonları soğuk havalarda ısıtabilir ya da sıcak havada ıslatabilirsiniz. Betonlara belirli bir süre dayanım kazandırılmalıdır. Bunun için bakım yaparak dayanım kazandırabilirsiniz. Beton dayanımını hızlandırmak için yapılabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Beton kürü, beton tamamlandıktan sonra, ortalama olarak 12 saat sonra başlamaktadır. Kür devamlı ve olmazsa olmaz inşaat işleri arasında yer almaktadır. Betonun yüzeyine kimyasal bir malzeme olarak çoğunlukla parafin püskürtülmesi ile yahut su yardımı ile beton kürü oluşturulmaktadır.

Beton tamamlandıktan sonra çalışanların yürüyebileceği bir yüzey olması için püskürtme fazla uygulanmamaktadır. Su ile uygulanacak beton kürü uygulaması sıcak günlerde sabah ve akşam saatlerinde yapılmaktadır. Diğer vakitlerde uygulanan sulama betonları çatlatmaktadır. Sulama işleminden sonra, naylon branda döşeme üstüne serilmelidir. Neden derseniz ıslattığımızda su anında buharlaşır. Kullanacağınız naylon branda buharlaşan suyun dışarı çıkmasını önler.

Betonun Bakımı

Betonların bakımı bir başka ifade ile betonun kürü, beton yerleştirildikten sonra ya da beton ürünlerinin üretiminden sonra meydana gelebilecek su kaybını önlemek ve hidratasyon reaksiyonlarının uygun biçimde ve zamanda olmasını sağlamaktır.

Çimento hidratasyonu uzun sürebilmektedir. Hidratasyon reaksiyonunun sürekliliği için uygun miktarda su ve sıcaklık olmalıdır. Gerekli şartlar oluşturulmadığı zaman betondan beklenen dayanıklılık, kısacası durabilite sağlanamaz.

Betonun su yitirerek kurumasını engellemek, dolayısı ile çimentonun hidratasyonunu sürdürmesi için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

  • Su geçirmeyen özellikte naylon veya polietilen bir örtü kullanabilirsiniz. Bu örtüler ile beton yüzeyini kapatabilirsiniz.
  • Devamlı olarak beton yüzeyinin ıslak kalması sağlanmalıdır. Bunun için hortum veya mekanik spreyleme sistemi ile su püskürtebilirsiniz. Ayrıca su göleti de oluşturabilirsiniz.
  • Kimyasal kür katkı maddeleri kullanarak beton yüzeyi kaplanmalıdır.

Genel olarak büyük yüzeye sahip beton uygulamalarında buharlaşma ile yitirilen su hidratasyon reaksiyonlarının yavaşlamasına yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.