Bilgi

Beton Ne Kadar Sürede Sertleşir?

Beton Ne Kadar Sürede Sertleşir

Bir temel atıldığında veya bir merdiven yapıldığında ya da bir taban yerleştirildiğinde betonun sertleşmesi ne kadar sürer sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Peki beton ne kadar sürede sertleşir yahut betonun prizlenmesi ne kadar sürer sorusunun cevabı nedir? Bu yazımızda, bu soruların ve diğerlerinin yanıtlarını bulacaksınız.

Betonun sertleşmesi birbirinden farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Betonun polimerizasyonu yani sertleştirilmesi birkaç aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamalar ayarlama, sertleştirme ve nihai sertleştirme ya da diğer bir ifade ile %100 kurutmadır.

Ağır betonun sertleştirilmesine etki eden faktörler;

Ortam sıcaklıkları

Bağıl hava nemi

Betonun markasıdır

Betonun sertleşme süresi 28 gün ile 30 gün arasında değişiklik gösterir. Kullanılan çimentoya bağlı olarak da değişmektedir. Kimyasal süreç de ise, betonda yer alan mineraller potasyum hidrosilikata dönüştürülmektedir. Malzemelerin dayanıklı olması ve kırılmaması için, sistematik olarak su ile ıslatılmasını gerektirir.

Birçok bina yapımında, özellikleri ve nitelikleri nedeniyle beton kullanılmaktadır. Geliştiricilerin, bir inşaat projesinde kullanmadan önce bu malzemenin özelliklerini ve betonun ne kadar sürede sertleşeceğini bilmeleri gerekir. Teori hakkında herhangi bir bilgi olmadan, doğru çimento ve su oranlarını veya tam mukavemet elde etmek için gereken süreyi belirlemek imkansızdır.

Betonun sertleşme zamanlaması bir uzman için son derece önemlidir. Çünkü temeller üzerinde daha fazla çalışabilmek için bir program hazırlamak söz konusudur.

Sertleşen beton çözeltisi fazlası ile karışık bir kimyasal reaksiyondur. Oluşan kimyasal reaksiyona hidrasyon denilmektedir. Hidrasyon özü ise, su molekülleri var olduğunda orijinal bileşimin kalsiyum hidratına dönüşüm yapılmasıdır. Büzücü mineralleştirilir, böylelikle karışımı bir monole bağlamaktadır.

Kısacası betonda katılaşma veya sertleşme için kontrol süresi 28 gündür.  20° C -22 ° C sıcaklıkta ve%68 nem oranı baz alınmaktadır. Fakat beton yapı aylar ya da yıllar sonra maksimum mukavemet özelliğine ulaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.