Bilgi

Beton Ne Zaman Dökülmez?

Beton Ne Zaman Dökülmez

Beton ne zaman dökülmez? Sorusu son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Beton dökümü hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Soğuk hava koşullarının yaşandığı dönemler arasında inşaatlarda göz önünde bulundurulması gereken hususlardan bir tanesi de beton dökümüdür. Çünkü hava koşulları dökülen betonun kalitesine ve dayanımına etki eden en önemli hususlardandır. Bundan dolayı koşulların sağlanmadığı soğuk hava koşullarında beton dökümü yapılmamalıdır.

Soğuk havalarda beton yerleşimi ve dökümü yapılırken koşullar uygun olmalıdır. Betonların kürü yani bakımı yapılırken de tedbirler eksiksiz şekilde alınmalıdır. Soğuk hava beton dökümü yapılırken olumsuz yönde etki yapmaktadır. Ayrıca yalnızca soğuk hava şartlarında değil, hava sıcaklıklarındaki ani değişimlerde, kaliteli betonlar için tedbirler alınmalıdır.

Soğuk havada başarılı beton dökümü yapmak, gerekli şartların tam olarak alınması ile mümkündür. Bundan dolayı istenilen beton kalitesi için soğuk havanın beton üzerinde etkileri minimuma indirilmelidir.

Beton dökümü esnasında genel olarak ortam sıcaklığı son derece önemlidir. Soğuk hava koşullarının yanı sıra sıcak havada da beton dökülürken alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Sıcak havalarda önlemler alınmadığı takdirde beton dayanımı yine soğuk havalarda olduğu gibi olumsuz etkilenmektedir. Dökülen betonun sertleşmesi bir çeşit kimyasal tepkimedir. Betonda gerçekleşen tepkimeni hızı sıcaklıkla birlikte artış gösterir. Yüksek sıcaklığın olduğu zamanlarda hızlı hidratasyon, normal sıcaklıklara oranla yüksek erken dayanım vermektedir. Fakat sıcak iklim koşullarında açıkta kalan betonların yüzeyinde buharlaşma hızı da artış göstermektedir. Buharlaşma hızının artması, uzun vadeli dayanım ve dayanıklılığa negatif etki eder. Bu gibi nedenlerden dolayı beton dökümünde ortam sıcaklığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Soğuk havada beton dökümü yapılırken yapılması gerekenler ve sıcak havada beton dökümü yapılırken alınacak önlemler tam değilse beton dökümü yapılmamalıdır.

Çok sıcak, kuru ve rüzgarlı hava şartları önlem alınmaz ise beton için negatif sonuçların yaşanmasına neden olur. Bu tür hava koşullarında beton dökümü yapıldığında havanın etkisi sonucunda birtakım olumsuzluklar meydana gelir. Ani ve yüksek buharlaşma beton yüzeyinde büzülme ve çatlamalara yol açar.

Soğuk ve sıcak havaların yanı sıra yağışlı hava koşullarında da beton dökümü için tedbirler alınmadı ise beton dökümü yapılmamalı ve uygun koşulların olduğu zamana kadar ertelenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.